Spojené státy mají nové nedostatkové zboží - je jím střelivo. Ačkoliv výrobci munice pracují čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu, stále se jim nedaří uspokojit poptávku po zbraních.

Továrny nestačí vyrábět střelivo do ručních zbraní, které lidi už několik měsíců skupují ve velkém.

"Jde o obrovský vzestup obchodu s municí," cituje agentura AP viceprezidenta americké Nadace sportovního střelectví, která čítá asi pět tisíc členů.  "Bez kulky je zbraň k ničemu," dodává Larry Keane z této asociace.

Lidé se údajně stále obávají, že prezidentu Baracku Obamovi a demokratům v Kongresu podaří prosadit nový zákon, který bude limitovat držení zbraní.

O žádném takovém návrhu nicméně v posledních měsících nová administrativa nehovořila a prezident naopak povolil například nošení nabitých zbraní během návštěvy národních parků.

Jen od ledna do května bylo vydáno přes šest milionů povolení  nákupu zbraní, vyplývá ze statistik příslušného úřadu FBI. V porovnání s předchozím rokem je to skoro o 26 procent více.

"Obamoefekt"

Nedostatek střeliva hondě postihl také policisty a jiné ozbrojené bezpečnostní složky - podepsal se na tom mimo jiné nárůst poptávky po zbraních využívaných v Iráku a Afghánistánu.

"Pracujeme přes čas a poptávce stále vůbec nestačíme," uvedl mluvčí jedné ze zbrojařských firem v Severní Karolíně, která vyrábí střelivo pro pušky, ruční zbraně, vzduchovky. "Zažíváme fenomén, který tu nebyl 30 let," tvrdí.

Podle pracovníka zbrojního závodu v New Orleans jde o jasný efekt způsobený nástupem demokratů do Bílého domu. "Říkám tomu Obamoafekt, k těmto jevům vždy dochází, když jsou u moci demokraté. A Clintonová s Obamou jsou ještě pro větší regulaci zbraní," tvrdí Jason Gregory.

Američané podle statistik nakupují v průměru 7 miliard krabic s náboji ročně - podle Národní zbrojařské asociace tento údaj v loňském roce narostl o dvě miliardy.