Nejméně 33 lidí zahynulo a 80 dalších bylo zraněno při dnešním pumovém útoku v severozápadním Pákistánu. Informovala o tom místní policie.

Podle informací agentury AP šlo o sebevražedný pumový útok, při němž útočník odpálil nálož v blízkosti malého hotelu na tržišti Kača Paka. Dnešní útok byl už druhý za poslední dva dny v Kohátu, který byl už v minulosti dějištěm sektářsky motivovaného násilí a útoků ozbrojenců. Ve čtvrtek tu výbuch bomby zranil šest lidí.

Ten dnešní zničil restauraci a několik obchůdků. Podle svědků na místě panuje chaos. Velmi silně explozi pocítili lidé i v domech vzdálených kilometr od místa. Útočníci použili podle policie nejmíň 150 kilogramů výbušnin.

V Kohátu jsou kasárna a město leží v blízkosti pohraniční oblasti obývané paštunskými kmeny. Podle agentury Reuters by mohl být dnešní útok odvetou za nedávné armádní útoky na skrýše radikálních muslimů.


Mezi oběťmi dnešní atentátu jsou muslimové, kteří si přišli na tržiště dokoupit zásoby před svátkem íd al-fitr, jímž skončí postní měsíc ramadán. Zemřelo také několik dělníků, kteří odjížděli na svátek domů a čekali na autobusy.

Dvoudenní íd al-fitr začne letos v neděli nebo v pondělí, podle toho, kdy se na obloze objeví nový měsíc. Patří k němu rodinné sešlosti, obdarovávání a hodování.

Související