Nejméně šest desítek zraněných si o víkendu v německém Hamburku vyžádaly střety levicových radikálů s policií. Při pouličních bitkách, při nichž extremisté házeli kameny, rozbíjeli výlohy a podpalovali policejní zátarasy, policisté zadrželi 130 osob. Informovala o tom agentura DPA a zpravodajská televize n-tv.

První nepokoje zažil Hamburk z pátku na sobotu. V pouliční bitvu přerostla zprvu poklidná demonstrace asi 3000 lidí proti pochodu krajně pravicové Národně demokratické strany Německa (NPD). Proti NPD, jejíž program je podle antifašistů rasistický a mezi jejímiž straníky jsou členové neonacistických spolků, přišli demonstrovat i levicoví radikálové.

Policie se snažila tábory pravicových a levicových extremistů oddělit. Na akci dohlíželo přes 1400 policistů. Na ně pak levicoví demonstranti zaútočili. Házeli kameny, lahve a dělbuchy. Když začali demolovat policejní auto, jeden z příslušníků vypálil jeden či dva varovné výstřely. Policie proti výtržníkům použila vodní děla a zadržela 60 osob. Zranění utrpělo 12 příslušníků a mnoho protestujících.

Oslava se zvrhla

Bez střetů a násilností se v Hamburku neobešla ani noc ze soboty na dnešek. Ve čtvrti Schanzenviertel v sobotu začala pouliční oslava se stánky a muzikou, kterou uspořádala alternativní levicová scéna. I když se organizátoři snažili udržet pořádek, nepodařilo se jim to.

Mezi účastníky akce se vmísili výtržníci a dnes kolem 01:45 SELČ zaútočili na policii dělbuchy, lahvemi a kameny. Proti příslušníkům se postavilo několik set radikálů. Rozbíjeli auta a výlohy, obchod s technikou vyrabovali. Policisté proti nim použili vodní děla a slzný plyn. Podle svědků mnozí z výtržníků byli opilí a k levici vůbec nepatřili.

Policisté v civilu

Hamburský senátor Christoph Ahlhaus v neděli policejní zásah chválil. Při nepokojích podle něj policie musí zasahovat tvrdě a důsledně. V akci bylo přes 2000 policistů. Nad místem kroužil policejní vrtulník.

Naposledy se větší střety levicových radikálů s policií v Hamburku odehrály letos v červenci, kdy se ve městě sešla asi tisícovka členů autonomní levice. Podle televize n-tv se ale tehdejším výtržníkům nepodařilo nic dokázat. Na nynější akci prý proto bylo mnoho policistů v civilu, kteří střety a jejich aktéry natáčeli. Policie věří, že tak bude mít k případnému prokázání viny dost důkazů.

Související