Ve středu nad ránem explodovala před burzou v řecké metropoli výbušnina, která zranila kolemjdoucí ženu. Budovu athénské burzy výbuch poškodil, v plamenech se ocitlo osm automobilů stojících poblíž.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale podle BBC policie podezřívá extremistickou skupinu Revoluční boj, která má na svědomí dva podobné útoky na americkou Citybank ze začátku roku. Tato - a další levicové anarchistické skupiny - nedávno ohlásily zahájení "městské guerilly".

"Výbuch byl silný, ale škody na budově nejsou tak vážné," uvedl jeden z vyšetřujících policistů. Bomba byla ukrytá v dodávce zaparkované před budovou burzy. Zraněnou ženu zasáhlo roztříštěné sklo.

Další nálož vybuchla v noci v Soluni u budovy ministerstva, také tam byl jeden člověk zraněn. Exploze na severu Řecka způsobila značné materiální škody.

V obou případech někdo před výbuchem varoval média a policie stihla učinit předběžná opatření. V Athénách zprávu o chystané explozi obdržel jeden z deníků, v Soluni to byla místní televizní stanice. Útok může souviset s víkendovým zahájením mezinárodního veletrhu, který bude Soluň hostit.

Pouliční násilí pronásleduje Řecko už několik měsíců.

Nová vlna pouličních bojů - nejsilnější za několik desetiletí - přišla v prosinci loňského roku, když policie při demonstraci zastřelila mladého chlapce. Na několik týdnů pak řecká města ovládly protesty spolu provázené potyčkami mezi mladými stoupenci levice a policií.