V nedělních předčasných volbách v Japonsku pravděpodobně drtivě zvítězila opoziční Demokratická strana Japonska (DPJ), která už začala jednat o sestavení vlády. Podle odhadů japonských médií po uzavření volebních místností získala nejméně 300 z 480 křesel v dolní komoře japonského parlamentu. Dosud vládnoucí Liberálnědemokratická strana (LDP) připustila, že míří k historické porážce a její vedení nabídlo rezignaci. Konečné oficiální výsledky se očekávají v pondělí.

Odhady médií potvrdily předvolební průzkumy, jež předpovídaly konec půlstoletí téměř nepřerušované vlády konzervativní LDP dosavadního premiéra Taróa Asa. V čele kabinetu jej tak s největší pravděpodobností nahradí předseda a zakladatel DPJ Jukio Hatojama, který už zahájil koaliční jednání s menšími stranami.

Spory s Ruskem o Kamčatku

Středolevá DPJ si podle soukromé televize Asahi připsala 315 křesel, veřejnoprávní NHK jí přisuzuje 300 míst. Mohla by tak mít dvoutřetinovou většinu ve vlivné Sněmovně reprezentantů. Při hlasování před čtyřmi roky získala DPJ 113 mandátů.

Pravděpodobný premiér Hatojama už naznačil i své plány v zahraniční politice. Podle agentury AFP dal najevo, že by chtěl napnout všechny síly, aby se vyřešil vleklý japonsko-ruský územní spor o Kurily. Rusko okupuje Kurilské ostrovy od druhé světové války; Japonsko usiluje o jejich navrácení. Spor o souostroví, které leží mezi Kamčatkou a nejsevernějšími japonským ostrovem Hokkaidó, kalí už 60 let vztahy mezi oběma zeměmi.

Americká administrativa prezidenta Baracka Obamy na japonské volby reagovala prohlášením, že je přesvědčena, že úzká spolupráce mezi Japonskem a USA bude pokračovat i nadále. "Jsme přesvědčeni, že silná americko-japonská aliance a blízké partnerství mezi oběma zeměmi bude i nadále kvést pod vedením nové vlády v Tokiu," řekl mluvčí Bílého domu.

LDP by měla podle odhadů stanice NHK získat kolem stovky křesel, zhruba třikrát méně než po posledních volbách. Její koaliční partner Strana spravedlnosti a čistoty obsadí asi jen 20 míst.

V táboře LDP zavládlo zklamání. Její předseda a premiér Taró Aso prohlásil, že přijímá odpovědnost za "závažné" výsledky voleb, a že strana si musí co nejdříve nově zvolit nového předsedu. Čelný představitel strany Jošihide Suga připustil, že LDP míří k historické porážce. Její generální tajemník Hirojuki Hosoda v reakci na předpokládanou porážku oznámil, že s dalšími dvěma členy vedení nabídl Asoovi rezignaci.

Japonsko stárne

Liberálním demokratům "zlomily vaz" především hospodářské obtíže, v nichž se východoasijská země v současnosti nachází. Japonsko se potýká s rekordní nezaměstnaností, ekonomickým propadem, zadlužováním a s rychle stárnoucí populací.

Právě oživení stagnující japonské ekonomiky bude hlavním úkolem DPJ. Své voliče nalákala na štědré sociální podpory, bezplatné vzdělání, pomoc nezaměstnaným nebo zrušení dálničních poplatků. Experti jsou ale skeptičtí, zda demokratičtí ministři bez zkušeností s vládnutím budou schopni tyto plány uskutečnit, když zároveň slibují daňové škrty.