Aténské městské úřady nařídily evakuaci 10.000 lidí z předměstí řeckého hlavního města, které začal ohrožovat obrovský požár. Informovala o tom agentura AP. Oheň se rozhořel před víkendem a blíží se k metropoli. Hasičům se nedaří dostat ho pod kontrolu. Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se omezení vyhlášená kvůli požárům netýká žádných českých turistů.

Obyvatelé Agios Stefanos, které leží 23 kilometrů severně od Atén, už byli poučeni, jak mají postupovat. Do bezpečí se mají ze svých domovů vypravit hned, jakmile se oheň přiblíží k obydlené oblasti. Stovky lidí už musely z domu před plameny prchnout v noci. Jiní se snažili hasit oheň větvemi a vodou ze zahradních hadic, aby zachránili svůj majetek.

"Byla to nejhorší noc mého života. Oheň nás obkličuje," popsal dramatickou situaci jeden z obyvatel Marathonu. Toto historické město leží 40 kilometrů na severovýchod od řecké metropole. V sobotu večer se požár táhl po frontě dlouhé zhruba 40 kilometrů. Ohně hořely i na ostrovech Zakynthos, Evia a Skyros.
Plameny na některých místech dosahovaly výšky až 20 metrů. Zničily už desítky domů. Rozdmýchával je silný vítr. Oheň se dostal i k nemocničním budovám u Penteli asi 15 kilometrů od hlavního města. Kliniky bylo proto nutné evakuovat.

Hasiči nasadili 12 letadel a devět helikoptér

S lesním požárem u Atén bojují stovky hasičů. K jeho zkrocení využívají 12 letadel a devět helikoptér. Oheň sežehl plochu o rozloze zhruba 12.000 hektarů. Civilní ochrana už v sobotu vyhlásila stav nouze. Do oblasti se sjíždějí posily z celé země. Další letadla mají dorazit i z Itálie a Francie. "Čelíme nyní velké zkoušce. Hasiči vynakládají nadlidské úsilí," řekl podle agentury Reuters řecký premiér Kostas Karamanlis.

Agentura DPA uvedla, že požár zatím neomezil provoz aténského letiště. To leží asi 25 kilometrů jižně od ohněm postiženého regionu. Všechny lety se dosud odbavily normálně, uvedla v neděli mluvčí letiště.

Plameny v Řecku už letos sežehly obrovské plochy porostů a napáchaly nemalé škody. Každé léto se v zemi rozhoří stovky ohňů. Před dvěma lety při nich na řeckém jihu zahynulo sedm desítek osob.
Související