Nejméně sedm mrtvých a na 50 zraněných si v úterý vyžádal sebevražedný útok v Kábulu. Sdělilo to afghánské ministerstvo vnitra. Mise OSN v Afghánistánu uvedla, že při útoku zahynuli dva její afghánští zaměstnanci a další pracovník byl zraněn.

Není jasné, zda údaje OSN jsou zahrnuty do počtu obětí zveřejněných ministerstvem.

 

 

Sebevrah najel autem naplněným trhavinami na kolonu zahraničních jednotek, která jela po silnici na východě afghánské metropole, upřesnila policie. Na místo přijely záchranky a britské vojenské vozidlo zablokovalo silnici. Několik aut začalo podle očitých svědků po atentátu hořet.

Také v jižním Afghánistánu v úterý podle agentury ANSA zaútočil sebevražedný atentátník na kontrolní stanoviště afghánské armády. Při explozi byli zabiti tři vojáci a dva civilisté. Boje s rebely v úterý hlásily italské a afghánské síly také z oblasti Faráhu na západě země.

 

 

S blížícími se volbami se v posledním období v Afghánistánu množí násilné akce organizované místními islámskými radikály, kteří chtějí hlasování narušit. Fundamentalistické hnutí Taliban vyzvalo obyvatele, aby volby bojkotovali.

Britská stanice BBC v úterý na základě vlastního šetření před volbami uvedla, že našla důkazy o podvodech a korupci. "Tisíce volebních lístků jsou nabízeny na prodej a tisíce dolarů se nabízejí jako úplatky k nákupu hlasů," napsala BBC na svých internetových stránkách.