Pchjongjang v pondělí ráno podepsal dvojstrannou smlouvu s Jižní Koreou, která má obnovit cestování přes hranici s jižním sousedem, zmírnit hraniční kontroly a znovu zavést setkávání rozdělených rodin. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na severokorejskou státní agenturu KCNA.

Dohoda byla podepsána den po překvapivém setkání severokorejského vůdce Kim Čong-ila s předsedkyní jihokorejské společnosti Hyundai Group Hjon Čong-un, která v KLDR úspěšně vyjednala propuštění svého zaměstnance.

Jihokorejci tak opět budou moci cestovat do severokorejského letoviska Kumgang na východním pobřeží a do historického města Kaesong na pobřeží západním.

Setkávání rodin, které rozdělila válka v letech 1950-1953, by se mělo obnovit od konce letošního října. Tato setkání, která se tradičně konala u hory Kumgang, zakázal Soul v červenci 2008 poté, co byla jedna jihokorejská turistka údajně zastřelena severokorejskými vojáky po vstupu do vojenské zóny.

Severní Korea tehdy na oplátku zakázala turistické cesty do Kaesongu a omezila přístup jihokorejských obchodníků do sousedící průmyslové zóny, kterou financují. Toto opatření znamenalo pro komunistický režim, postižený mezinárodními sankcemi za své jaderné a raketové testy, ztráty v milionech dolarů.

KLDR však zhruba ve stejné době oznámila, že před dnešním zahájením americko-jihokorejského vojenského cvičení uvedla svou armádu a obyvatelstvo do stavu pohotovosti. Pchjongjang dokonce den předtím pohrozil, že obě země "zničí" jadernými zbraněmi, pokud ji budou ohrožovat.

Související