Severní Korea v neděli kritizovala připravované vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států a pohrozila, že obě země "zničí" jadernými zbraněmi, pokud ji budou ohrožovat. Podle agentury Reuters to napsala severokorejská agentura KCNA.

V uplynulém týdnu se zdálo, že vztahy mezi KLDR a Jižní Koreou s USA se začnou uvolňovat. Severní Korea propustila jihokorejského dělníka, kterého od března zadržovala kvůli údajnému pomlouvání komunistického režimu. Po návštěvě bývalého amerického prezidenta Billa Clintona v Pchjongjangu také KLDR propustila dvě americké novinářky odsouzené za údajný ilegální vstup do země.

Bill Clinton přijel do KLDR, aby jednal o zadržených novinářkách - čtěte ZDE

Kim uvolnil otěže: Státní televize KLDR odvysílala první reklamu na pivo- čtěte ZDE

Jihokorejští a američtí vojáci zahájí společnou vojenskou simulaci a komunikační cvičení v pondělí. KLDR společná cvičení těchto dvou zemí pravidelně odsuzuje jako přípravy na invazi a jadernou válku.

"Pokud by imperialisté z USA a skupina I Mjong-baka ohrozili KLDR jadernými zbraněmi, odpoví proti nim jadernými zbraněmi," citovala KCNA jednoho z vojenských činitelů. "Američtí imperialisté a skupina I Mjong-baka by měli jasně vědět, že je železnou vůlí a rozhodným postojem korejské lidové armády jít kdykoliv do akce a nelítostně zničit agresora."

Spojené státy mají v Jižní Koreji asi 28.500 vojáků, kteří podporují jihokorejskou armádu o síle 670.000 vojáků. V severokorejské armádě je asi 1,2 milionu vojáků, ale podle analytiků jsou špatně vyzbrojení a s jednotkami svých jižních sousedů nesnesou srovnání.

Humanitární pomoc pro KLDR závisí na ukončení jaderného programu

Severokorejské prohlášení přišlo jen den poté, co jihokorejský prezident I Mjong-bak vyzval KLDR k dohodě na snížení počtu konvenčních zbraní, které mají obě země u společné přísně střežené hranice. V projevu k výročí konce japonské koloniální nadvlády nad korejským poloostrovem také obnovil svůj slib, že poskytne KLDR humanitární pomoc, pokud se komunistický stát vzdá svého jaderného programu.

Když se I Mjong-bak ujal v únoru 2008 funkce, nastolil vůči severnímu sousedovi tvrdý kurz a ukončil ničím nepodmíněnou pomoc, která se jednu dobu rovnala pěti procentům severokorejského HDP. Budoucí pomoc podmínil pokrokem KLDR v bezpečnostních otázkách. Slíbil, že pokud Severní Korea ukončí svůj jaderný program, bude Soul ochoten poskytnou rozsáhlé prostředky.

Oba korejské státy jsou od války v letech 1950-53 de iure stále ve válečném stavu. Tříletý konflikt totiž skončil jen příměřím, nikoli podpisem mírové dohody.