Číně se zřejmě nelíbilo, že mezinárodní těžební gigant Rio Tinto odstoupil od svých plánů spojit se s čínským konkurentem Chinalco. Nasvědčuje tomu postup Pekingu, který po více než měsíci konfliktu s firmou nechal oficiálně uvěznit čtyři zaměstnance z jejích řad.
Tři Číňané a jeden Australan mají pykat za to, že prováděli v Číně komerční špionáž, upláceli manažery z čínských oceláren a pokusili se o krádež obchodních tajemství týkajících se cen železné rudy.
Za krádež obchodních tajemství hrozí v Číně až tři roky vězení, v mimořádně závažných případech to však může být až sedm let.
Ačkoliv to Peking popírá, čtveřice zaměstnanců už strávila měsíc ve vazbě. Zadržení zaměstnanců vyvolalo obavy ohledně podnikání v Číně a způsobilo napětí mezi Čínou a Austrálií.
Firma Rio Tinto odmítá, že by se její zaměstnanci dopustili činů, z nichž je Čína viní. Mnoho pozorovatelů, které cituje agentura AP, se domnívá, že se zatčení muži nevyhnou soudu a trestu.
Čínský ministr obchodu měl údajně naznačit jen tolik, že dotyčné zaměstnance čeká "férový" trest.
Rio Tinto původně plánovalo propojení s čínským koncernem Chinalco v hodnotě 19,5 miliardy dolarů (355 miliard Kč). Transakce podle akcionářů zvýhodňovala čínský podnik a mohla poskytnout Číně větší vliv na ceny klíčových komodit, jako je železná ruda.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist