Záchranáři ve slovenské Handlové našli už všech 20 těl obětí, které byly zavaleny při pondělním výbuchu důlních plynů. Oznámila to ve středu televize TA3. Při výbuchu zahynuli horníci i záchranáři, kteří se snažili uhasit požár v nepoužívané štole hnědouhelného dolu.

Podle mluvčí Hornonitranských baní Adriany Sivákové jsou všechna těla postupně vyvážena na povrch a budou umístěna na patologii v nemocnici Bojnice. Odtud budou převezena do Martina na soudní pitvu a zjištění DNA.

Šestnáctičlenné záchranářské čety, které se nepřetržitě střídají, se již blíží k epicentru výbuchu. Práci jim neustále stěžuje špatná viditelnost a vysoká teplota kolem 48 stupňů Celsia.

Těžba za každou cenu? 

Největší důlní neštěstí na Slovensku stále provázejí nejasnosti. Zodpovědní pracovníci nedokázali ani dva dny po tragédii vysvětlit, co se vlastně 330 metrů pod zemí stalo, napsal na svém serveru slovenský deník Pravda.

Proč horníci hasili uhlí ve větrací šachtě přímo a neudělali to bezpečněji na dálku - uzavřením přístupu kyslíku? Bylo za tím šetření? Těžba uhlí za každou cenu až na samou hranici předpisů?

Geolog Jozef Vozár z Geologického ústavu Dionýza Štúra tvrdí, že vedení Hornonitranských dolů by mělo začít mluvit k věci. Podle něho je zarážející, proč chlapi ručně hasili oheň ve větrací šachtě, která odváděla vzduch od ložiska. "Proč to neudělali bezpečněji - hermetickým uzavřením přívodu vzduchu a proč to nenechali vyhořet?" ptá se Vozár.

Takové řešení však trvá déle a zároveň by se potom nedalo v daném místě těžit. "Dosud říkali hlouposti, které odporovaly základům chemie. Ať se k tomu postaví slušně a chlapsky, jak se na horníky sluší, a ať přiznají, že nemají peníze, anebo co je za tím," uzavírá Vozár.

Generální ředitel dolu Peter Čičmanec se brání tím, že původní ohnisko bylo velmi malé, takže by ho ručně uhasit horníci zvládli. "Ukazovaly to přístroje," dodal.

Dlouholetý havíř Vladislav Horváth, který v Dole Handlová pracoval 13 let, však tvrdí, že horníci běžně klamali kontrolní snímače nebezpečných plynů - foukáním čistého vzduchu. "Byli jsme placení od metrů. Žádná těžba, žádné peníze. Tak jsme oddalovali poplach," tvrdí Horváth.

Ruční hašení brání i šéf důlních záchranářů Stanislav Pavlík. "V první řadě se hasí přímo. K uzavření celé chodby se přistupuje, až když je situace nezvládnutelná přímým zásahem," říká.

Porušili předpisy?

Vedení podniku též odmítá, že by za neštěstím byl obávaný plyn metan a jeho podcenění. Horníci, kteří si nepřáli být jmenováni, neboť nemohou s médii hovořit, však tvrdí, že Východní šachtu, kde se neštěstí stalo, zavřeli v devadesátých letech právě kvůli vysoké koncentraci metanu. "Uzavřená byla v letech 1990 až 1996 ne kvůli metanu, ale kvůli útlumovému programu federální vlády," odmítl tyto názory Čičmanec.

Faktem však zůstává, že Východní šachta je kvůli metanu v kategorii "nebezpečná".

Dalším horníkům připadal Důl Handlová nebezpečný a žádali jeho přestavbu. "Požádali o přestavbu a tu jsme zabezpečili přesunem pracovníků z Nováků," uvedl Čičmanec. Jak konkrétně důl přestavěli, neupřesnil. Zároveň odmítá osobní zodpovědnost za už druhou tragédii, která se v jeho podniku stala. "K osobní zodpovědnosti... Počkám si na výsledky vyšetřování," řekl Čičmanec.

Při prvním neštěstí v Novákách v roce 2006, kde zemřeli čtyři horníci, konstatoval Báňský úřad jedenáct porušení předpisů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist