Je vysoce pravděpodobné, že nejvyšší velitel pákistánské odnože extremistického hnutí Taliban Baitulláh Mahsúd zahynul společně se svou manželkou a osobními strážci při americkém náletu. Prohlásil to ve čtvrtek pákistánský ministr vnitra Rahmán Málik.

"Domníváme se, že byl zabit při raketovém útoku," řekl ministr. "Máme jisté informace, ale nemáme důkazy, jež by to potvrdily." Podle jistého amerického představitele se také Washington domnívá, že Mahsúd byl během náletu zabit.

Středeční útok na kmenové území Jižní Vazíristán podnikl americký bezpilotní letoun. Raketa zasáhla dům Mahsúdova tchána Maulány Ikramuddína, v němž kromě Mahsúdovy manželky usmrtila ještě další dvě osoby.

Jde o druhou Mahsúdovu manželku, kterou si vzal loni v listopadu. Podle islámských zvyků může mít muž čtyři ženy.

Mahsúd, který je spojencem sítě Al-Káida, je v současnosti v Pákistánu považován za nejnebezpečnějšího teroristu. Za šéfa pákistánského Talibanu se prohlásil koncem roku 2007, kdy pod svým vedením shromáždil 13 různých frakcí na severozápadě země.

Jeho bojovníci, jejichž počet se odhaduje na 10.000 až 20.000, stojí za vlnou sebevražedných útoků v Pákistánu i za útoky na zahraniční síly v sousedním Afghánistánu.

Mahsúd je obviňován i z organizace atentátu, při němž zemřela v prosinci 2007 v Islámábádu pákistánská expremiérka Bénazír Bhuttová. Washington vypsal na jeho hlavu odměnu pět milionů dolarů.

Předpokládá se, že se Mahsúd, stejně jako množství dalších radikálů z Talibanu a Al-Káidy, pohybuje na pákistánsko-afghánském pomezí, na něž USA i Pákistán zaměřují v poslední době své četné letecké a dělostřelecké útoky.

Související