Starosta Ryszard Pacholik se usmívá. "Krize, to je čas na investice," říká ve své pracovně na zámečku v polských Kobierzycích. "Potřebujeme v deseti vesnicích udělat kanalizaci. Do konkurzu se nám přihlásilo pětačtyřicet firem z celého Polska a cena bude poloviční oproti tomu, co bychom zaplatili před dvěma lety."

Kobierzyce u Vratislavi nejsou jen tak ledajaká vesnice či u nás bychom řekli středisková obec. Mají sice jen patnáct tisíc obyvatel, ale také obří ekonomickou zónu, kde jsou továrny a sídla firem z několika průmyslových odvětví: elektronika, autoprůmysl, čokoládovny, nákupní centra a filmové ateliéry.

Příběh Kobierzyc, které přitahují řadu investorů, je sice pro Polsko a vůbec střední Evropu poněkud netypický, ale dobře ilustruje náladu v nynější krizi: obavy tu trochu jsou, ale zároveň není tak špatně, jak by to podle médií mohlo vypadat.

Redaktoři HN se vydali do sousedních zemí České republiky. Tady jsou jejich postřehy, jak ve čtyřech zemích střední Evropy čelí velké světové krizi.

Podívejte se pod grafiku na reportáže: Slovensko ZDE, Německo ZDE, Polsko ZDE, Rakousko ZDE

Co mají sousedé Česka v krizi společné

Strach malých podnikatelů

Němci i Poláci si stěžují, že vlády pumpují velké peníze do největších firem, ale malým a středním podnikatelům život v krizi neulehčují. Právě oni vytvářejí nejvíc pracovních míst.

Rostoucí veřejné zadlužení

Z let hojnosti mají obce a města rozdělané velké infrastrukturní stavby, které potřebují dodělat. Tím se zvyšuje jejich zadlužení, jen málo měst ho, jako Vratislav, před krizí snížilo na minimum.

Obavy z budoucnosti

Příští rok se sice čeká mírné ekonomické oživení, ale bude vrcholit propouštění. Politická rozhodnutí budou komplikovat volby a kampaně: Němci volí v září, Slováci příští rok na jaře a Poláci prezidenta za rok.


 

Slovensko: Žilinu drží Kia, ale nervozita sílí

slovensko-vlajka-euroZdálo by se, že krize Žilinu "obchází" obloukem. Díky nízké nezaměstnanosti jsou i početné kavárničky a jejich terasy na Mariánském náměstí plné. Pokud si přisedne "přespolní", řeč se určitě po chvíli začne točit kolem bývalého primátora Jána Sloty. Může za současnou prosperitu známý nacionalista? Více čtěte ZDE

 


 

Polsko: Krize není, růst také ne

polsko-vlajkaMěstu pomáhají investice spojené s fotbalovým Eurem 2012, ve městě se bude hrát jedna ze skupin. Na místě budoucího stadionu je nyní jen hromada písku a několik jeřábů, obchvat města je stále jen na papíře. Více čtěte ZDE

 


 

Německo: Nejhorší máme za sebou, věří Němci

Rychloobčerstvovny se řadí mezi vítěze dnešní ekonomické krize. Stejně jako obchody s levným oblečením či prodejní diskonty. Lidé chtějí ušetřit. Ceny klesají závratným tempem. Potraviny či pohonné hmoty jsou zhruba o tři procenta levnější než před rokem. Soukromá spotřeba roste. Zejména nyní, kdy navíc obchody ovládly letní slevy. Více čtěte ZDE 

 

Rakousko: Krize nutí šetřit i bohatý Salcburk

Ilustrační foto: Hranice Francie - ŠvýcarskoMěsto Mozartovo by se v dnešních dnech nejlépe dalo přirovnat ke Karlovým Varům - samozřejmě s tou výjimkou, že mezi lidmi na ulici tu nenajdete tolik ruských turistů a mezi majiteli domů tolik ruských zbohatlíků. Ale jestli počátkem července má část české společnosti horečné nutkání ukázat se na filmovém festivalu, tak rakouská smetánka v druhé polovině léta "prostě musí" zajet alespoň na pár dní do Salcburku. Více čtěte ZDE 


 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist