Kvůli hledání bomb z druhé světové války muselo být dnes evakuováno asi 16.000 obyvatel západofrancouzského města Brestu, jednoho z přístavů, který spojenci na konci války nejvíce bombardovali. Informuje o tom agentura AFP.

Od ranních hodin zvučí městem sirény a policisté hlídkují v ulicích a zvoní u domů, aby se přesvědčili, že všichni obyvatelé z ohrožených míst odešli do bezpečí. V oblasti o průměru asi 800 metrů žije asi desetina brestské populace.

Osm až deset hodin budou skupiny pyrotechniků potřebovat k tomu, aby prozkoumali zhruba 15 dosud neidentifikovaných kovových předmětů, které by mohly být bomby nebo jejich zbytky a které byly objeveny s pomocí magnetických přístrojů. Druhá operace stejného druhu je připravena na víkend 15. srpna, kdy by experti měli zneškodnit 83 nalezených granátů a střel.

Obyvatelé Brestu o plánované akci pyrotechniků byli informováni už asi dva týdny dopředu, takže mnoho z nich opustilo své domovy už v sobotu, aby noc strávili u známých. Pro ty, co neměli kam jít, radnice zajistila náhradní ubytování.

Asi 30.000 bomb, z nichž asi 10 procent nevybuchlo, svrhli na Brest během léta 1944 západní spojenci, aby odsud vypudili německé jednotky. Asi polovina budov v přístavním městě byla zbořena, než se německé síly vzdaly.

Dosud poslední operace čištění města od bomb z druhé světové války se v Brestu uskutečnila v březnu, kdy byla v obchodním přístavu zneškodněna americká bomba vážící 250 kilogramů. Asi 3000 lidí muselo být tehdy evakuováno.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist