Nigerijská armáda dopadla vůdce radikální sekty odpovědné za boje, při nichž v minulých dnech zahynulo na 180 lidí. Mohammad Yusuf krátce po zatčení zemřel.

Místní vojenskou jednotku posílilo asi 1000 vojáků a povstalci, kteří v Maiduguri dočasně ovládli šest městských částí, uprchli. Na útěku byl se 300 stoupenci také Yusuf.

Po zatčení ho v kasárnách v Maiduguri viděl dopisovatel agentury Reuters a Yusuf podle něj nebyl viditelně raněn. Později byl převezen na policejní velitelství, kde zemřel. "Byl zabit. Můžete přijít na velitelství státní policie a podívat se na jeho tělo," řekl policejní mluvčí.

Město Maiduguri bylo poslední z nigerijských měst obsazených povstalci, které ještě neměli vojáci pod svou kontrolu od vypuknutí bojů, které v severní Nigérie začaly v neděli. Ostatní města bezpečnostní jednotky obsadily již ve středu.

Jen ve městě Maiduguri si ozbrojené střety vyžádaly desítky mrtvých. Mezi nimi je podle armádních zpráv i zástupce vůdce sekty Boko Haram.

Podle nigerijských médií je na útěku před panujícím násilím v současné době až 10.000 civilistů. Zajistit si základní potraviny je pro ně velmi problematické, protože obchody jsou zavřené nebo opuštěné.


Násilí propuklo v neděli ve státě Bauchi, když bylo zajato několik členů islamistické sekty Boko Haram. Název této organizace znamená v překladu "západní učení je hříšné". Příslušníci Boko Haram, kteří se staví proti západnímu způsobu vzdělávání a požadují rozšíření islámského práva, od neděle zapálili několik kostelů, policejních stanic a vládních budov. Násilnosti se ze státu Bauchi rozšířily i do států Yoko, Kana a Borno.

Nigérii, africký stát s největším počtem občanů, obývá téměř stejně početná komunita křesťanů a muslimů. Mezi křesťany na jihu žije také značný počet animistů. V zemi žije, převážně v míru, více než 200 etnických skupin. Ke střetům dochází občas především z náboženských důvodů.