Latinskoameričtí sousedi Kolumbie a Venezuela se znovu dostali do sporu a zatáhli do něj také Švédsko. Vše propuklo poté, co Kolumbie nařkla Venezuelu, že z ní putovaly ke kolumbijským povstalcům z Revolučních ozbrojených sil FARC zbraně a střely švédské výroby.

Kolumbijská vláda teď vyšetřuje, jak se protitankové zbraně dostaly do rukou povstalců.

"Není to poprvé, co se dějí podobné věci," tvrdil kolumbijský viceprezident v místním rádiu.  "Při několika operacích se nám podařilo získat arzenál FARC. Našli jsme těžké zbraně, včetně protitankových střel, které evropská země prodala Venezuele a které skončily v rukou FARC," sdělil místnímu rádiu.

Zbraně  měly být do Venezuely prodány v osmdesátých letech, potvrdila nedávno švédská vláda a nyní žádá vysvětlení. Toho se jí zatím ale podle švédského ministerstva nedostalo.

Jak informoval magazín o zbraních, na který se odvolává CNN, povstalcům se dostaly do ruky střely typu AT4 vyráběné švédskou firmou Saab B.D. Poprvé byly objeveny v táboře FARC v loňském roce.

Švédští představitelé přitom zdůrazňují, že poslední zbraně byly do Venezuely prodány v roce 2006. Kolumbie tvrdí, že Caracas posílal koupené zbraně dál kolumbijským povstalcům. To Venezuela popírá.

Venezuelský ministr vnitra Tarek El Aisami v reakci na kolumbijské obvinění uvedl, že nařčení je nepravdivé a prohlášení kolumbijského viceprezidenta označil za "agresi".

"Venezuelská vláda nikdy nespolupracovala se zločineckými nebo teroristickými organizacemi," prohlásil ministr.

Související