Pandemie takzvané prasečí chřipky je stále v raném stadiu, i když například v Británii bylo jen za minulý týden oznámeno kolem 100 tisíc nových případů nákazy. Vzhledem k počtu obyvatel Země se dá předpokládat, že nový virus A(H1N1) se za určitou dobu rozšíří a v příštích dvou letech by mohly být infikovány až dvě miliardy lidí. V pátek to v Ženevě řekl náměstek generální ředitelky Světové zdravotnické organizace (WHO) Keiji Fukuda.

"I když máme statisíce nebo několik milionů případů... jsme stále v časném stadiu pandemie," cituje Fukudu agentura AP.

Evidovat nové případy už je nad lidské síly

WHO přestala minulý týden žádat vlády, aby hlásily nové případy, protože nemoc se v některých zemích už tolik rozšířila, že neustálé informování vyžaduje neúměrné úsilí. Momentálně je chřipka již ve 160 státech.

Ve Velké Británii bylo minulý týden zaznamenáno 100 tisíc nových případů nákazy prasečí chřipkou, což je téměř dvakrát víc než o týden dřív. Spojené státy už překročily jeden milion.

"Víme, že celkový počet laboratorně potvrzených případů je ve skutečnosti jen část celkového počtu případů," řekl Fukuda.
Upozornil, že než bude vakcína proti prasečí chřipce dána veřejnosti, nesmí být žádné pochybnosti o její bezpečnosti.

První vakcíny budou v září či v říjnu

Zdravotníci a výrobci léků se nyní snaží co nejvíce urychlit výrobu vakcíny, než nastane na severní polokouli podzimní chřipkové období.

„První vakcíny by mohly být v září nebo říjnu,“ řekl Fukuda. Další vakcíny se objeví v prosinci nebo v lednu, tedy už v chřipkové sezoně, kdy se očekává dramatický nárůst onemocnění touto chorobou.

Naléhavost najít účinnou vakcínu se zvýšila poté, co WHO oznámila, že na prasečí chřipku v minulých čtyřech měsících zemřelo téměř 800 lidí. To je víc, než zabil virus ptačí chřipky H5N1 za šest let.

Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) na základě zkušeností z chřipkové pandemie v roce 1957 předpovídá, že v příštích letech mohou na prasečí chřipku zemřít až statisíce Američanů. Tomu by se dalo předejít, kdyby se včas našla účinná vakcína a byla přijata další preventivní opatření.

Až virus zmutuje, a on zmutuje jistě, bude opravdu zle

Fukuda poukázal také na možnost, že virus může zmutovat a stát se odolným vůči antivirotikům, jako je Tamiflu. Dosud byly registrovány čtyři izolované případy rezistence vůči tomuto léku, a to v Dánsku, Japonsku, Hongkongu a Kanadě.

"Zatím nevidíme, že by se šířila rezistence vůči tomuto léku," řekl Fukuda a ujistil, že WHO to pečlivě sleduje. Upozornil ale, že po dostatečně dlouhé době virus prasečí chřipky nevyhnutelné zmutuje. "Nemůžeme ale bohužel předpovědět, jakým směrem zmutuje," řekl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist