Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu vystoupil v parlamentu, protože ho 40 opozičních poslanců požádalo, aby vysvětlil svou zahraniční a ekonomickou politiku. Před poslanci bránil bezpečnostní betonovou bariéru, která odděluje velkou část západního břehu Jordánu od Izraele.
"Slyším, že je možné zeď zbourat, protože je klid, ale opak je pravdou, přátelé. Je klid, protože existuje zeď," řekl premiér.
Palestinci betonovou bariéru považují za diskriminační a jejich hlavní mírový vyjednávač Saíb Irikát agentuře Reuters řekl, že se v této otázce obrátil na USA. "Izraelci vědí, že ta zeď věci komplikuje, že není řešením," sdělil.
Bariéra, kterou tvoří ostnaté dráty a také až osm metrů vysoké betonové bloky, se staví od roku 2002. Má mít přes 700 kilometrů, ještě není dostavěná, ale už nyní zásadním způsobem omezila Palestincům možnosti dostat se do Izraele mimo hlídané přechody.
Netanjahu se dále ve svém projevu věnoval diplomatickým otázkám. Za nejpalčivější zahraniční problém země považuje Írán a jeho jaderné ambice.
Vysvětlil také v pěti bodech svou politiku vůči Palestincům. Většina z nich je předem pro palestinskou stranu nepřijatelná.
Netanjahuova vláda bude od Palestinců požadovat, aby uznali Izrael jako stát Židů. Podle Palestinců to ale předjímá důležitou otázku mírových rozhovorů, totiž problém práva na návrat palestinských uprchlíků do bývalých domovů v dnešním Izraeli.
Netanjahu dále tvrdí, že Palestinci musejí přistoupit na to, že uprchlíci budou umístěni definitivně mimo Izrael. V diaspoře jsou nyní více než tři miliony Palestinců - ti, kteří odešli za izraelsko-arabských válek a jejich potomci. Palestinští vyjednávači zatím v rozhovorech naznačili, že jsou ochotni přijmout kompenzaci pro ty, kdo se vzdají nároků na návrat do dnešního Izraele.
Vláda počítá s tím, že izraelsko-palestinská dohoda ukončí současný konflikt a že po jejím uzavření už Palestinci nebudou moci vznášet další požadavky stran hranic nebo uprchlíků.
Netanjahu sice přistoupil na to, že Palestinci získají stát, ale musí to být stát demilitarizovaný, takže Palestinci nebudou moci Izrael ohrozit. Proti tomu palestinští vyjednávači nic nemají, ale tvrdí, že se o tom musí jednat.
Izrael bude pro bezpečnostní uspořádání, které vzejde z dohody, požadovat jednoznačné mezinárodní záruky. I to musí být dle palestinské strany předmětem jednání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist