Rusko v úterý schválilo zákon, který usnadňuje bezpečnostním službám kontrolovat osobní poštu. K tomuto kroku přistoupilo týden poté, co zřídilo střediska pro monitorování sociálních nepokojů. Zákon o kontrole osobní pošty odsoudily skupiny hájící lidská práva a političtí analytikové ho označili za protiústavní a totalitní.

Na poštovních úřadech budou zvláštní místnosti vybaveny kamerami a úředníci, včetně příslušníků Federální bezpečnostní služby (FSB, nástupkyně někdejší KGB) budou otevírat poštu těch lidí, u nichž budou mít podezření, že se chystají porušit zákon nebo to už někdy udělali.

"Tato poslední opatření jsou novou kapitolou na cestě Ruska k totalitnímu státu," řekl Jurij Zarachovič z amerického analytického ústavu Jamestown Foundation.

"Stále se zavádějí další trestní a represivní opatření, úřady využívají krize jako výmluvy pro zpřísnění policejních postupů," dodal.

Vládu začaly znervózňovat protestní akce lidí, kteří jsou znepokojeni hlubokou ekonomickou krizí, a obává se masových sociálních nepokojů.

Šéfka moskevské pobočky Helsinské skupiny Ljudmila Alexejevová upozornila, že inspekční místnosti jsou zástěrkou a umožní bezpečnostním službám hrabat se beztrestně v soukromé korespondenci.

"Nikdo nebude ve skutečnosti zkoumat text zákona, umožní to prostě úřadům prohlížet si, co chtějí. Je to naprosto protiústavní a my proti tomu budeme samozřejmě bojovat u soudu," řekla agentuře Interfax.

I když si ruský prezident Dmitrij Medveděv pěstuje image liberálního politika a slovy prosazuje otevřenost a průhlednost, analytikové tvrdí, že udělal velmi málo podstatných změn.

Liberální list Novyje Izvestija napsal, že nový zákon otevře státu cestu pro další formy kontroly občanů. "Bude následovat naprosté porušování práv, takže bude monitorováno všechno, co občané dělají," napsal.

Minulý týden Rusko zřídilo střediska pro monitorování sociálních nepokojů. Na základě tohoto opatření budou po celé zemi rozmístěni pozorovatelé, kteří budou analyzovat zprávy o "sociálním napětí". Ruský ministr vnitra vysvětlil, že Informace o sociálním neklidu podníceném ekonomickými faktory budou předkládány vládě a šéfové jednotlivých regionů budou mít za úkol předcházet panice.