Nynější faktická vláda Hondurasu, která 28. června svrhla a vypudila ze země legálně zvoleného prezidenta Manuela Zelayu, nařídila diplomatům a personálu velvyslanectví Venezuely v Tegucigalpě, aby do 72 hodin opustili zemi.
V dopise velvyslanci Venezuely viceministryně zahraničí Hondurasu požadovala, aby Venezuela "odvolala během 72 hodin veškerý diplomatický, administrativní, technický a služební personál z diplomatické mise". Honduraské ministerstvo zahraničí zase "recipročně stahuje celý svůj personál z velvyslanectví v Caracasu", uvádí se v dopise.
Venezuela, stejně jako většina zemí mezinárodního společenství, neuznala novou honduraskou vládu v čele s Robertem Michelettim, někdejším předsedou honduraského parlamentu, a požadovala, aby byl Zelaya vrácen do úřadu.
Honduras postrašila hrozba tsunami. Už je zažehnána - čtěte ZDE
Pučisté, kteří ho svrhli a vyhnali ze země, si za záminku puče vzali referendum, které chtěl Zelaya uspořádat, aby se i přes odpor Nejvyššího soudu mohl znovu ucházet o druhý prezidentský mandát. Podle pozorovatelů byli ale pučistům především trnem v oku konkrétní radikální politické kroky Zelayi, jenž se údajně zhlédl v praktikách levičáckého venezuelského prezidenta Huga Cháveze, vášnivého kritika USA a obdivovatele kubánské revoluce.
Venezuela také krátce po převratu z Hondurasu odvolala svého velvyslance.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist