Nynější faktická vláda Hondurasu, která 28. června svrhla a vypudila ze země legálně zvoleného prezidenta Manuela Zelayu, nařídila diplomatům a personálu velvyslanectví Venezuely v Tegucigalpě, aby do 72 hodin opustili zemi.

V dopise velvyslanci Venezuely viceministryně zahraničí Hondurasu požadovala, aby Venezuela "odvolala během 72 hodin veškerý diplomatický, administrativní, technický a služební personál z diplomatické mise". Honduraské ministerstvo zahraničí zase "recipročně stahuje celý svůj personál z velvyslanectví v Caracasu", uvádí se v dopise.

Venezuela, stejně jako většina zemí mezinárodního společenství, neuznala novou honduraskou vládu v čele s Robertem Michelettim, někdejším předsedou honduraského parlamentu, a požadovala, aby byl Zelaya vrácen do úřadu.


Pučisté, kteří ho svrhli a vyhnali ze země, si za záminku puče vzali referendum, které chtěl Zelaya uspořádat, aby se i přes odpor Nejvyššího soudu mohl znovu ucházet o druhý prezidentský mandát. Podle pozorovatelů byli ale pučistům především trnem v oku konkrétní radikální politické kroky Zelayi, jenž se údajně zhlédl v praktikách levičáckého venezuelského prezidenta Huga Cháveze, vášnivého kritika USA a obdivovatele kubánské revoluce.

Venezuela také krátce po převratu z Hondurasu odvolala svého velvyslance.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist