Jako jediný přežil listopadový útok v indické Bombaji, vinu za 166 životů teď ponese sám - Muhammad Kasab se v pondělí přes soudem přiznal k účasti na krvavých útocích.

"Ano, přiznal vinu před soudem během slyšení týkajícího se listopadových útoků," řekl novinářům policejní důstojník Rakeš Maria, který dohlížel na vyšetřování listopadových útoků.

Desetičlenná skupina ozbrojenců se při nich zaměřila na hotely a další objekty v ekonomické metropoli Indie Bombaji a rozpoutala téměř tři dny trvající krveprolití.

Kasab přitom při květnovém slyšení popřel vinu ve všech 86 bodech obžaloby, včetně vraždy a vedení války proti Indii. Zatím není jasné, co ho přimělo k přiznání po měsících zapírání.

Za pachatele atentátů byla označena islamistická organizace Laškare tajjaba, která má sídlo v Pákistánu. V dubnu indický prokurátor Udždžval Nikam v soudní síni prohlásil, že do atentátů byl zapojen nejméně jeden důstojník pákistánské armády a podle složitosti příprav také pákistánská rozvědka.

Pákistán po vlastním šetření připustil, že atentáty byly zčásti připraveny na jeho území, ale popřel podíl svých zpravodajských služeb na nich.