Člen Evropské komise Jacques Barrot ve čtvrtek prohlásil, že než se komise vysloví ke kanadskému rozhodnutí zavést víza pro Čechy, bude nejdřív chtít pochopit, proč lidé z Evropské unie žádají v Kanadě o azyl.

"Než budeme reagovat, musíme prozkoumat stížnosti Kanady vůči České republice a ověřit si, zda jsou opodstatněné, nebo ne. Bylo by totiž paradoxní, kdyby byli občané Evropské unie nuceni žádat o azyl ve třetí zemi kvůli diskriminaci," řekl Barrot na tiskové konferenci po neformální schůzce ministrů vnitra a spravedlnosti zemí EU ve Stockholmu.

"Pokud se ukáže, že kanadské rozhodnutí není opodstatněné, pak v tom momentě uplatníme vůči Kanadě pravidlo reciprocity," řekl komisař. To by znamenalo zavedení vízové povinnosti při cestách Kanaďanů do všech zemí unie.

Barrot podotkl, že kanadská kritika se týká "postavení určitých osob romského společenství a jejich osudu v České republice".

Od úterý do Kanady z Česka jen s vízem

Kanada od úterý zavedla vízovou povinnost pro české občany s odůvodněním, že je nutno zastavit růst počtu žádostí Čechů o azyl. Dala najevo, že mnoho žádostí je nepodložených a že žadatelé jen chtějí zneužívat štědrosti jejího azylového systému. Velká většina českých žadatelů o azyl jsou Romové.

Česká republika kanadské rozhodnutí kritizovala a vyzvala své partnery v Evropské unii, aby s ní projevili solidaritu. Zavedla také vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů.

Související