Honduraský lid má právo povstat proti prozatímní vládě, která nastoupila po svržení legitimního prezidenta Manuela Zelayi koncem června. Zelaya to prohlásil ve středu a jeho výrok podle agentury AP může připravit půdu pro další eskalaci konfliktu ve středoamerické zemi. Zelayovi stoupenci pořádají v Hondurasu masové pochody za prezidentův návrat a střety demonstrantů s policií si už vyžádaly jednu oběť na životě.
Na tiskové konferenci v Guatemale s jejím prezidentem Álvarem Colomem Zelaya řekl, že Hondurasané mají právo na demonstrace, stávky a dokonce i na povstání proti vládě Roberta Michelettiho. Toho do úřadu prezidenta po Zelayově odstranění jmenoval Kongres.
Povstání je podle Zelayi legitimní
"Nikdo nemá povinnost být loajální vůči uzurpátorské vládě, která se moci chopila se zbraněmi v ruce, a lidé mají právo povstat a postavit se proti ní. Povstání je legitimní proces, který je součástí nejvyššího pojetí demokratického vnímání," řekl Zelaya.
Honduraská armáda ho svrhla 28. června a vojáci ho deportovali ze země. Zelaya se neúspěšně pokusil o návrat do vlasti. Jako hlavu státu ho stále uznávají zahraniční vlády, ale Micheletti mu hrozí zatčením, pokud by přijel do Hondurasu. Micheletti trvá na tom, že Zelaya byl zbaven funkce legitimně. Nechce připustit jeho návrat do úřadu navzdory mezinárodnímu odmítání převratu.
Honduraský exprezident se chtěl vrátit do země. Neuspěl - čtěte ZDE
Mír dojednává držitel Nobelovy ceny Oscar Arias - čtěte ZDE
Oba muži se dohodli na jednáních, jejichž prostředníkem je kostarický prezident Óscar Arias. Rozhovory se však ocitly ve slepé uličce a Zelaya dal dokonce prozatímní vládě ultimatum pro svůj návrat do funkce. Po předchozích dvou neúspěšných kolech by se měly podle Ariase další rozhovory uskutečnit v sobotu. Kostarický politik zároveň Zelayu vyzval, aby "byl trpělivý". "Není snadné dosáhnout výsledku během 24 hodin," upozornil.
"Budou přijata jiná opatření"
V pondělí Zelaya řekl, že pokud na příštích jednáních prozatímní vláda nebude souhlasit s jeho návratem do úřadu, "zprostředkovatelské úsilí bude považováno za neúspěšné a budou přijata jiná opatření". Tato opatření však neupřesnil.
Všechny strany v rozhovorech by měly tomuto procesu poskytnout čas a nestanovovat žádné časové limity, prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ian Kelly. Spojené státy podporují návrat Zelayi do úřadu jako demokraticky zvoleného prezidenta. "Musíme dát procesu šanci a podpořit práci prezidenta Ariase," zdůraznil Kelly.
Honduraská armáda Zelayu obviňuje, že porušil ústavu a chtěl rozšířit své volební období nelegitimním způsobem. Prezidentovo volební období končí v prosinci a jím vyhlášené referendum mělo potvrdit jeho snahu o ústavní novelu umožňující, aby se mohl ucházet o další mandát. Nejvyšší soud však označil referendum za nezákonné.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist