Švýcarská skupina pro dobrovolnou smrt Exit se v Curychu dohodla s prokurátory na pravidlech, jimiž se napříště bude řídit asistovaná sebevražda. Skupina doufá, že se pravidla stanou základem pro celostátní normu. Napsala to v pátek agentura Reuters.
Pravidla povolují asistovanou sebevraždu jen v případě osob, které těžce trpí kvůli zdravotním problémům, nehodě nebo handicapu a je jasné, že abonentovi dobrovolné smrti už lékaři nemohou pomoct. Jako smrtící látka se smí používat pouze pentobarbital sodný.
Dohoda, která byla podepsána v úterý, podle sdružení Exit nedovoluje vydělávat peníze na pomoci lidem zemřít. Za asistovanou sebevraždu je možné účtovat maximálně 500 švýcarských franků (8600 korun). Při "dvojité sebevraždě" musí obě strany zvlášť splňovat kritéria. Pomoc zemřít se nesmí poskytovat lidem mladším 25 let, pokud nesnesitelně fyzicky netrpí.
Vláda Curychu, kde každoročně podstoupí asistovanou sebevraždu asi 200 lidí, uvedla, že se rozhodla vytvořit s uskupením Exit pravidla, protože si nemyslí, že by v dohledné době vznikla celostátní legislativa.
"Vezmeme-li v úvahu počet asistovaných sebevražd v curyšském kantonu, zájem na jasných a transparentních pravidlech je jasný," sdělila vláda ve společném prohlášení se sdružením Exit.
Lidé chtějí eutanazii čím dál víc
Dignitas, druhá hlavní skupina, která ve Švýcarsku - zejména cizincům - pomáhá s asistovanými sebevraždami, nová pravidla odmítá jako příliš omezující. Směrnice asistovanou sebevraždu cizinců sice výslovně nezakazuje, ale výrazně ztěžuje.
Asistovaná sebevražda je ve Švýcarsku povolena od 40. let 20. století v případě, že ji neprovádí osoba, která je lékařem a která by na smrti dotyčného měla zvláštní zájem. Eutanazie je legální jen v Nizozemsku, Lucembursku, Belgii a americkém státě Oregon.
Studie z loňského roku ukázala, že se zvyšuje počet lidí, kteří požadují ve Švýcarsku asistovanou sebevraždu a přitom netrpí nemocí v závěrečném stádiu. Tento fakt spolu se vzestupem množství "sebevražedných turistů" do Švýcarska vyprovokoval vášnivou debatu o této problematice. Švýcarská vláda v červnu uvedla, že je v otázce rozdělená, ale nevyloučila přísnější regulaci, nebo dokonce úplný zákaz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist