V italské Aquile v pátek skončil třídenní summit skupiny G8. Hlavní závěry vrcholné schůzky byla potravinová bezpečnost, snížení emisí, obchod, finanční a ekonomická krize a ropa.

20 miliard dolarů proti hladu

Potravinová pomoc byla jediná oblast, v níž se světoví lídři dohodli v míře větší, než se předpokládalo. Slíbili 20 miliard dolarů v příštích třech letech k podnícení zemědělských investic v nejchudších zemích v rámci boje proti hladu. Až do schůzky se očekávalo, že částka bude pouze 15 miliard dolarů.

Americký prezident Barack Obama tlačil na to, aby se důraz položil spíš na zemědělskou investiční pomoc než na mimořádnou potravinovou pomoc. Washington dá k dispozici k těmto účelům 3,5 miliardy dolarů.

Až 20 miliard na boj proti hladu. Jen peníze ale nepomohou, soudí G8 - čtěte ZDE

Omezení emisí odmítají Indie a Čína 

G8 chtěla zmírnit rozdíly ve snižování emisí skleníkových plynů a fondů pro technologie s nízkými emisemi oxidu uhličitého v rámci příprav na prosincovou schůzku o paktu OSN o klimatických změnách, jež měl nahradit Kjótský protokol. Ale lídrům G8 se nepodařilo přesvědčit Indii a Čínu, aby se připojily k závazku omezit emise skleníkých plynů do roku 2050 o 50 procent.

Nakonec však dohoda G8 o snížení imisí skleníkových plynů o 80 procent do roku 2050 byla stejně zpochybněna jen pár hodin poté, co byla oznámena, když Kanada se dala slyšet, že jde o ambiciózní cíl, a Rusko rovnou řeklo, že ho nebude moci splnit.

Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna pokrok v otázce boje proti klimatickým změnám, dosažený na summitu, "není dostatečný".

Bohatý sever se rozroste o Indii či Mexiko. G8 nahradí časem G14 - čtěte ZDE

Oživit obchod? Dohodli jsme se, že se dohodneme

Celosvětový obchod byl další oblastí, v níž se očekával větší pokrok. Skupiny G8, G5, Jižní Korea, Egypt, a Austrálie se dohodly, že dokončí dlouho zmrazená obchodní jednání o další liberalizaci světového obchodu v Dauhá v roce 2010 a že uspořádají ministerskou schůzku ještě před zářijovým summitem skupiny G20 v USA.

V otázce finanční a ekonomické krize situace zůstává nejistá a významná rizika hospodářské a finanční stability přetrvávají. S globálním oživením nelze zatím počítat.

Francouzské a britské náměty o nutnosti regulovat energetické trhy, aby se omezila jejich nestálost, zůstaly jen v rovině diskuse. Rusko a Kanada vyjádřily názor, že takových způsobem spravovat trhy je nemožné.

Světoví lídři se dohodli na limitech pro globální oteplování. Nejvýš dva stupně - čtěte ZDE

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist