Státníci G8 se ve středu v italské Aquile dohodli na ambiciózním plánu - snížit světové emise do roku 2050 o polovinu. Rozvinuté státy teď před sebou mají klíčový úkol, přesvědčit o správnosti rozhodnutí také chudší světové partnery.
Jednání by mohlo být tvrdým oříškem, zástupci nejdůležitějších rozvojových států zvaných G5 - Brazílie, Čína, Indie, Mexiko a JAR už předem naznačili, že udržet růst globálních teplot pod dvěma stupni Celsia tak, jak to plánují vyspělé mocnosti, není v jejich silách, respektive nespadá do jejich ekonomických plánů.
Podle názorů zahraničních korespondentů povedou velmoci nejtěžší rozhovory s Indií a Čínou, které se řadí mezi největší světové znečišťovatele. Dillí už kritizovalo přijatý plán, píše BBC - podle indických představitelů jsou plány na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2050 v rozmezí od 50 až do 80 procent příliš dlouhodobé.
Domnívají se také, že by se cíle na boj s klimatem měli vytyčit už k roku 2020, aby se veškeré ambice na snížení emisí v horizontu 40 let skutečně naplnily. Za pravdu jim dávají i vědci, kteří se nechali slyšet, že bohatý svět se měl zavázat k 20 až 50procentnímu snížení škodlivin do roku 2020.
Debata s Čínou jakožto největším znečišťovatelem ovzduší na summitu G8 byla předem zkomplikována dalšími okolnostmi, a sice odjezdem čínského prezidenta kvůli nepokojím v jeho zemi.
Na zemích G5 nyní přitom záleží budoucnost klimatického scénáře z Aquily - Fórum velkých ekonomik (MEF), které sdružuje G8 a rozvojové ekonomiky, ale zatím odmítá přistoupit na jakákoli čísla.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist