Exprezident po neúspěšném pokusu o přistání a následném převzetí moci v Hondurasu prohlásil z paluby letadla, že se o totéž opět pokusí ještě v pondělí nebo v úterý. Poté odletěl do hlavního nikaragujského města Managuy, kde se krátce setkal s prezidentem Danielem Ortegou. Odtud pak odcestoval do Salvadoru, aby se zde sešel s tamním prezidentem Carlosem Mauriciem Funesem.
V Salvadoru chce dále jednat o budoucnosti Hondurasu i s prezidenty Argentiny, Ekvádoru, Paraguaye a šéfem Organizace amerických států (OAS), kteří sem mají dorazit.
Zelaya prý zvažoval i seskok padákem
Honduraští vojáci zablokovali přistávací plochu armádními vozidly a zabránili tak návratu exprezidentova letadla, které se podle BBC několikrát pokusilo přistát. Venezuelský pilot se ale nakonec rozhodl neriskovat a z místa odlétl. Zelaya podle televizní stanice CNN prý zvažoval i seskok padákem.
Honduraští policisté podle CNN zabili během střetů s přívrženci svrženého prezidenta na letišti v Tegucigalpě nejméně tři demonstranty a další tři desítky osob zranili. Policisté podporování armádními jednotkami při zásahu proti tisícovkám demonstrantům použili podle Reuters slzný plyn a střelbu do vzduchu. Červený kříž však zatím potvrdil jednu oběť. V zemi byl v pondělí vyhlášen noční zákaz vycházení, uvedla také CNN.
Honduraská prozatímní vláda v neděli informovala o ochotě začít vyjednávat s OAS o politické krizi v zemi. Vyloučila ale, že by součástí rozhovorů měla být i diskuse o návratu vyhnaného prezidenta Zelayi. OAS předtím pozastavila Hondurasu kvůli převratu členství ve sdružení.
Nikaragujský prezident Daniel Ortega v neděli podle Reuters také popřel, že by jeho země vyslala vojenské jednotky k hranicím s Hondurasem. Reagoval tak na předchozí obvinění prozatímní honduraské vlády.
V letadle seděl i předseda Valného shromáždění OSN
Zelayovo letadlo, které vzlétlo v neděli z amerického hlavního města Washingtonu, doletělo do Hondurasu v pondělních ranních hodinách. Podle Reuters použil Zelaya k letu do Hondurasu malé venezuelské letadlo, spolu s ním údajně letělo i několik velvyslanců a předseda Valného shromáždění OSN Miguel D'Escotto Brockmann.
Podle agentury AFP nařídil Zelaya z paluby letadla honduraské armádě, aby vyklidila letiště v metropoli, které obsadila. Nová honduraská vláda ovšem varovala, že nepovolí přistání žádnému letadlu, na jehož palubě bude Zelaya. Toho před týdnem svrhla a vyhostila honduraská armáda v den, kdy si chtěl referendem zajistit setrvání v úřadu i po vypršení mandátu v roce 2010.
Pučisté Zelayu přiměli odletět do Kostariky a jeho úřad převzal předseda Kongresu Micheletti. V sobotu ale svržený prezident prohlásil, že se pokusí vrátit zpět do Hondurasu, možná v doprovodu skupiny latinskoamerických prezidentů. Prezidenti Ekvádoru, Argentiny a Paraguaye ale změnili plány a místo doprovodu Zelayi chtějí situaci sledovat ze Salvadoru sousedícího s Hondurasem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist