Dva dny musejí slovenské ženy povinně přemýšlet o tom, zda si ponechají dítě či nikoliv. Parlament schválil novelu zákona o zdravotní péči, která zavedla 48hodinové kvalifikované zvážení rozhodnutí o podstoupení interupce.
Během těchto dvou dnů musí lékař pacientku poučit o všech možnostech, které kromě umělého přerušení před i po narození dítěte má. Háček je v tom, že každý lékař musí žádost o přerušení těhotenství hlásit státnímu úřadu ministerstva zdravotnictví. Občanská sdružení varují, že jde o vážné porušení zákona i ústavy.
Kontrola nad ženami
Lékař, na kterého se gravidní žena obrátí s tím, že chce podstoupit interupci, ji musí informovat o všech rizikách, které se s umělým přerušením těhotenství spojují. Jak fyzických, tak psychických. Je povinen přesně popsat, v jakém vývojovém stadiu plod právě je. Novela lékařům dále ukládá, že musejí ženu poučit o všech alternativách, které existují - od osvojení přes utajený porod až po možnosti finanční podpory ze strany státu během těhotenství.
"Je tak vytvořena jedna z bariér k interupcím. Je to mechanismus ke kontrole nad ženami, k jejich manipulaci. Novela neuvádí lhůtu, kdy má k poučení dojít, takže je to přesně opačně. Je nebezpečným pokusem, který se snaží omezit právo žen na včasnou a bezpečnou interrupci. Stanovení jakési čekací doby s absencí přesného začátku jim možnost svobodného rozhodování bere. Je to absurdní," řekla HN právnička sdružení Občan a demokracie Jana Debrecéniová.
Obama zasáhl citlivé místo Američanů. Veřejně podpořil potraty - čtěte ZDE
Lidovci žádají Julínka, aby vzal zpět zákon o potratech - čtěte ZDE
Mnozí se také obávají, že ženám hrozí například v případě lékaře, který s interupcemi nesouhlasí a uplatňuje výhradu svědomí, jednostranný a jen negativní pohled na tento problém.
Počet zákroků klesá
"Pokud by šlo o přesná pravidla hry a skutečně se jednalo o důsledné informování, nic proti tomu nemám. Kategoricky odmítám, aby můj lékař, pokud bych se tak rozhodla, někam hlásil moje osobní údaje s tím, že chci na potrat," zlobí se ve zdravotním středisku v Bratislavě 28letá Petra. Je v šestém měsíci a přiznává, že zkušenost s přerušením těhotenství má.
Slováci mají stále v paměti velmi kontroverzní billboardovou kampaň, během které se objevil na velkoplošných poutačích zakrvavený detail nenarozeného dítěte po zákroku. Odpůrců umělého přerušení těhotenství neubývá přesto, že počet interupcí neustále klesá.
Loni jich bylo podle slovenského statistického úřadu dokonce nejméně od roku 1958.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist