Hrozba teroristických útoků v Německu necelé tři měsíce před parlamentními volbami výrazně vzrostla. S odvoláním na bezpečnostní experty to ve čtvrtek napsal deník Süddeutsche Zeitung. Do Berlína byla podle listu svolána krizová schůzka bezpečnostních orgánů.

Podezřelý "šum v pozadí" islamistické scény neobvykle zesílil, řekl zdroj Süddeutsche Zeitung. Zvýšené ohrožení Německa terorismem naznačují častější cesty podezřelých osob z Německa do Pákistánu a záznamy odposlechů.

V podezřelých kruzích se údajně "velmi konkrétně" diskutuje, jak Německo vytrhnout ze západní aliance působící v Afghánistánu.

"Pohlížejí na Německo jako na nejslabší článek řetězu," řekl zdroj.

Al-Kaida vyhrožuje Francii za kritiku islámských šátků - čtěte ZDE

Mariňáci nakročili proti Tálibánu v největší operaci od vietnamské války- čtěte ZDE

I v německé veřejnosti je afghánská mise značně nepopulární. Vojáci bundeswehru jsou na donedávna poměrně klidném severu Afghánistánu v poslední době stále častěji terčem útoků fundamentalistických talibanců a prakticky s nimi vedou válku, i když německá vláda tento termín důrazně odmítá.

Když ale byli naposledy minulý týden v zemi zabiti tři němečtí vojáci, německý ministr obrany Franz Josef Jung už nehovořil o zabitých, nýbrž o padlých.

Právě ve středu ovšem americký velvyslanec při NATO Ivo Daalder v Berlíně vyzval spojence a jmenovitě Německo k posílení stavů vojáků, instruktorů i civilních pracovníků v Afghánistánu. Kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek před poslanci zdůraznila, že cíl a strategie mise NATO i civilní angažmá Německa v Afghánistánu nemají alternativy.

"Stojíme tu nadále před velkými, obtížnými a nebezpečnými výzvami," upozornila.

Teroristům se zatím zaútočit nepodařilo 

Islamistům se dosud v Německu udeřit nepodařilo. Na konci července 2006 však radikálové v Kolíně nad Rýnem nastražili kufrové bomby v regionálních vlacích. Plyn v tlakových nádobách ale neexplodoval, protože nešlo o výbušnou směs. Ze zjevné přípravy atentátů na území Německa v roce 2007 se v současnosti rovněž zpovídají čtyři členové takzvané sauerlandské skupiny včetně dvou Němců - islámských konvertitů. 

V Berlíně se ve čtvrtek zřejmě kvůli zvýšenému nebezpečí terorismu sešli zástupci Spolkového kriminálního úřadu (BKA), Spolkového úřadu pro ochranu ústavy a ministerstva vnitra. Orgány se dokonce připravují i na možnou "fázi chaosu", prozradil deníku nejmenovaný vysoce postavený úředník.

Posílena mají být preventivní opatření včetně důkladnějšího sledování domnělé islamistické scény a případně rozšířen rozsah telefonních odposlechů. Do rozhovorů jsou zapojeny i složky pověřené ochranou před katastrofami.

Práce teroristů je kvalitnější 

O zvýšeném nebezpečí terorismu se v Německu hovoří delší dobu a občas se objeví příslušné výhrůžky na internetu. Fanatismu údajně zvlášť snadno podléhají konvertité k islámu, z nichž mnozí se pravděpodobně účastní školení ve výcvikových táborech islámských radikálů v Pákistánu.

Jeden z odborníků, s nimiž hovořil list Süddeutsche Zeitung, připustil, že nyní v míře ohrožení terorismem nastal "kvalitativní skok".

O možnostech "tlaku na Německo" podle něj diskutuje "pozoruhodná směsice lidí z Al-Káidy a dalších džihádistů". Termín německých voleb, 27. září, přitom v těchto úvahách údajně hraje důležitou roli. Poznatky o případných cílech útoků však úřady podle listu nejspíš nemají.

Dosud není jasné, zda se zesílenou aktivitou islámských radikálů vůči Německu souvisí i nedávný únos devíti cizinců, z toho sedmi Němců, v Jemenu. Už v první den, 12. června, únosci zabili dvě německé humanitární pracovnice a korejskou učitelku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist