"Tohle není zázrak, to byla boží vůle," říká otec dvanáctileté Francouzsky, která jako jediná přežila pondělní nehodu jemenského airbusu se 153 lidmi na palubě. Jeho dcera Bahia vyvázla podle CNN z neštěstí jen s pár šrámy na obličeji a zlomenou klíční kostí. Dívka nyní zůstává v péči lékařů z nemocnice v Moroni.

"Slyšela mluvit lidi, ale v úplné tmě nemohla nic vidět," popisuje otec, podle něhož se Bahia držela zatím neupřesněného předmětu plovoucího na hladině. Jak poznamenává, měla skutečně štěstí - jeho dcera neumí plavat. Záchranáři ji vytáhli z vody zhruba dvě hodiny po incidentu, když si ji všimli mezi troskami letadla a ostatními těly.

"Zkoušeli jsme jí hodit plovák, ale nedokázala ho chytit, tak jsem pro ni skočil do vody," řekl jeden z nich agentuře AFP.

Matka mezi oběťmi

Jediná přeživší z havarovaného stroje se těší podle doktorů dobrému zdraví, je ale otřesená, nikdo se proto zatím neodvážil vyzvídat podrobnosti neštěstí. Bahia údajně pouze popsala, že byla vymrštěná z letadla poté, co pilot potvrdil záměr nouzově přistát na vodu.

V nemocnici navštívil dívku francouzský ministr. Ptala se údajně po své matce, která byla mezi pasažéry airbusu. "Nechtěli jsme ji způsobit další trauma, a tak jsme jí řekli, že se nachází ve vedlejší místnosti. Není to pravda, nevím, kdo teď Bahie řekne pravdu."

Dvanáctiletá dívka pochází z Marseille, až se zlepší její zdravotní stav, poletí za svým otcem zpět do Francie. Vláda se pro ni chystá vyslat ministerský speciál.

Výpověď Francouzky by mohla pomoci vyšetřování příčin letecké katastrofy. Pátracím týmům se ve středu také podařilo lokalizovat černou skříňku stroje, pokud ji vyloví, vyšetřovatelé by mohli získat další klíčové informace.

Související