Hodinky pilota ukazovaly čas 01:51, když se letadlo na cestě z jemenského Saná ztratilo z radaru letiště Moroni na Komorských ostrovech. Těsně předtím se pilot Airbusu A-310 pokusil o přistání, ale kvůli špatnému počasí manévr vzdal.

O necelé tři hodiny později zpravodajské agentury po celém světě přinesly tragickou zprávu: ani ne měsíc po havárii u brazilského pobřeží spadlo další letadlo, tentokrát v Indickém oceánu. Na palubě bylo 153 lidí.

Rozbouřené moře a vysoké vlny komplikovaly záchranné práce, které spolu s jednotkami z Komor pomáhala organizovat i francouzská armáda. V divoké mase vody mezi plovoucími troskami lovili záchranáři těla pasažérů a ani se neodvažovali doufat, že najdou někoho, kdo by pád letadla a noční peklo ve vlnách přežil. Potom ale mezi mrtvými těly objevili dítě. Živé.

"Mluvila s námi, v rámci možností je v pořádku. Dali jsme jí hned napít a cukr," popsal komorský seržant Saíd Abdela záchranu mladé dívky. Podle vojáka, které citují britské Timesy, se jedná o asi 14letou komorskou dívku. Ve věku dítěte se ale zprávy liší, televize CNN hovoří o batoleti, server BBC píše o pětiletém dítěti.

"Je to zázrak. Jsem opravdu rád, že je to dítě v pořádku. Jen je mi líto všech ostatních," komentoval havárii pro CNN letecký expert John Cox, který připomněl leteckou nehodu z poloviny 80. let, kdy pád letadla u Detroitu přežilo jako jediné jen 4leté dítě.

"Čekali jsme, že se to stane"

Záchranné práce i vyzvedávání obětí z oceánu pokračují, komplikuje je ale stále rozbouřené moře a divoké vlny. Zatím se kromě živého dítěte podařilo vylovit jen několik z desítek mrtvých těl, které kolem vraku plavou. Záchranáři se ale nevzdávají naděje. "Našli jsme tohle dítě, mohli bychom najít další přeživší," řekl CNN šéf letecké společnosti Yemenian Airways.

Podle něj bylo příčinou neštěstí špatné počasí a právě rozbouřené moře. Proti tomu už se ale ozvala početná francouzská komunita, která na Komorech žije.

"Očekávali jsme, že se něco takového stane. Stávalo se, že se lidé objevili na letišti - a když viděli letadlo, a v jakém je stavu, tak do něj raději vůbec nenastoupili," obviňuje aerolinky mluvčí Francouzsko-komorské asociace.

Yemenian Airways sice nejsou na černé listině leteckých společností, které nesmějí v Evropě přistávat, ale všechna jejich letadla musejí projít přísnou kontrolou, než je jim povoleno do členských zemí létat. Konkrétně havarovaný stroj A-310 těmito testy před dvěma lety neprošel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist