Nevládní Institut pro dobře spravovanou společnost (SGI) už dříve tvrdil, že česká vysoká škola nemá k poskytování vysokoškolského studia v zemi oprávnění, a nemůže proto na Slovensku vést přijímací řízení. Proděkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého Dušan Šimek ale odmítá, že by fakulta postupovala protizákonně.

Podle Šimka problém vznikl ohledně přijímacích zkoušek na obor Andragogika v profilaci na personální management Filozofické fakulty UP. "Obor je akreditován v ČR, evidujeme a realizujeme ho v Olomouci a slovenským studentům vycházíme vstříc tím, že jen zhruba dvakrát za semestr děláme v Bratislavě konzultace. Pořádáme tam i přijímací zkoušky, aby zájemci nemuseli jezdit do Olomouce," uvedl Šimek, podle nějž pro to není potřebný státní souhlas na Slovensku.

Studium je tříleté, bakalářské a ročně ho studuje zhruba 60 posluchačů při zaměstnání, z toho asi polovina Slováků. Zhruba čtvrtina z nich obvykle v Olomouci pokračuje v navazujícím magisterském studiu.

S olomouckou vysokou školou spolupracuje vzdělávací organizace Academia Istropolitana, která je přímo řízena slovenským ministerstvem školství a moravské univerzitě pronajímá prostory. Na svých internetových stránkách také zveřejnila inzerát o přijímacím řízení. Obě instituce na konání přijímacích zkoušek na Slovensku spolupracovaly i v minulých letech, podle Šimka v minulosti žádné potíže nevznikly.

Spolupráce s Univerzitou Palackého, jejíž působení na Slovensku chce úřad hloubkově prověřit, však slovenskému ministrovi školství nepřekáží. "V rámci nájemní smlouvy nikdo neposuzuje, jakou činnost partner vykonává," argumentoval Mikolaj. Poznamenal, že Academia Istropolitana má s českou univerzitou podepsanou komerční smlouvu o pronájmu prostor od roku 2003.


Ministr nedokázal říci, zda se v pronajatých prostorách konají jen přijímací pohovory, nebo se zde i vyučuje. "Pokud zjistíme, že (Univerzita Palackého) vyučovala na Slovensku, a nemá oprávnění, tak máme atributy, jak tuto školu pokutovat nebo jí to zakázat," dodal. Sankce za nezákonné přijímací řízení se pohybuje od 16.596 eur (asi 432 tisíc korun) do 497 tisíc eur (téměř 13 milionů korun). Stejná pokuta platí i pro nezákonné poskytování vysokoškolského studia.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist