Íránská rada dohlížitelů po přepočtení části volebních lístků potvrdila vítězství Mahmúda Ahmadínežáda v kontroverzních prezidentských volbách z 12. června.

"Tajemník rady dohlížitelů informoval dopisem ministra vnitra o konečném rozhodnutí rady... a oznámil uznání přesnosti výsledků... prezidentských voleb," uvedla íránská televizní stanice IRIB.

Přepočítání deseti procent hlasů nabídla rada dohlížitelů po tlaku opozičních kandidátů Míra Hosejna Músávího a Mahdího Karrúbího a jejich stoupenců, kteří odmítli uznat oficiální výsledky voleb. Jsou přesvědčeni, že hlasování bylo zfalšované ve prospěch dosavadního prezidenta Ahmadínežáda.

Íránská opozice ale přepočítávání odmítla s tím, že manipulace s hlasy se odehrála už ve volebních místnostech nebo prostřednictvím nátlaku na voliče. Proto Músáví požaduje nové, spravedlivé, volby.

Při násilných povolebních střetech demonstrujících příznivců opozice a pořádkových sil zahynulo na 20 civilistů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist