Zatímco Češi své kandidátky na zápis do seznamu památek UNESCO na poslední chvíli stáhli, Slovensko se na list probojovalo s další pamětihodností. Je jí historické město Levoča, které tak rozšířila seznam o již zapsanou památku Spišský hrad. Hrad sám byl na seznam dědictví lidstva zapsán již v roce 1993.
Levoča byla založena na přelomu 13. a 14. století. "Podstata místa byla zachována, v jejím prostoru je i kostel svatého Jakuba s desítkou oltářů z 15. a 16. století, významná sbírka polychromních dřevěných oltářů ve stylu pozdní gotiky," uvádí se ve zdůvodnění výboru.
Slovensko je zastoupeno na seznamu UNESCO celkem sedmi přírodními a kulturními památkami, od lidové architektury přes městská historická centra, starobylé šachty až po bukové pralesy a krasové jeskyně.
Adeptů na rozšíření seznamu je 27
Výbor Světového dědictví UNESCO během nedělního zasedání zařadil na seznam i město Caral-Supe v peruánských Andách, které je nejstarším svého druhu na americkém kontinentu. Rozkládá se na ploše 626 hektarů na písečné plošině na převisu údolí Supe a je dílem rozvinuté civilizace. Jeho stáří je odhadováno až na 5500 let.
Na seznamu dědictví lidstva je už zaneseno kolem 880 míst ve 145 zemích světa - mezi nimi většinu tvoří památky kulturní a historické, zbytek jsou přírodní a smíšené památky.
Na současném zasedání výboru UNESCO, které potrvá do konce června, je posuzováno 27 nominovaných památek.
Česko má na seznamu památek 12 a v porovnání s rozlohou území patří k úspěšnějším státům. V letošním roce se ČR o nový zápis neuchází.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist