Kdysi to bývaly textilní továrny, teď se z budov z oranžových cihel s velkými okny stalo populární nákupní a zábavní centrum Manufaktura, které oživilo opravované centrum polské Lodže. Tisíce návštěvníků Manufaktury jsou i v těchto dnech dokladem toho, že Polska se globální ekonomická krize dotýká jinak než okolních zemí, kde obchody spíše zavírají.

"Zatím tu zavřel obchod jen jeden polský řetězec, naopak příští týden se otevírá nová restaurace," říká šéfka marketingu Manufaktury Agnieszka Nowaková. "V podstatě žádný vliv krize nevidíme. V květnu jsme měli rekordní dva miliony návštěvníků, přispěl k tomu hlavně víkend, kdy jsme slavili výročí a přišlo 350 000 lidí."

Polsko jako výjimka 

Polsko jako největší středoevropská země může v krizi do velké míry spoléhat na stále nenasycenou domácí poptávku. Experti prorokují Polsku pro letošek stále pozitivní růst HDP, i když jen v rozmezí 0,2 až 0,4 procenta, zatímco sousedé jsou hluboko v minusu. Nezaměstnanost, největší strašák Poláků, dokonce v květnu mírně klesla na 10,8 %.

Lodžská Manufaktura žádné speciální protikrizové programy nechystá. Zato členové polské vlády ano. Ministr financí Jacek Rostowski tento týden přiznal, že Poláci sice táhnou ekonomiku, ale přesto vydávají na konzum méně, než se čekalo. Rozpočtový deficit se zvětšuje tak, že EU Varšavu už varovala a plány na zavedení eura v roce 2012 už přestávají být i teorií.

Vláda premiéra Donalda Tuska, hrdá na svůj liberalismus, odmítá nalévat peníze do ekonomiky. "Nechceme zvyšovat deficit a daně, ale spíš šetřit výdaje," řekl nedávno premiér Tusk.

O způsob boje s krizí se vede v polských médiích a mezi politickými stranami ostrý ideologický spor, zda se má vláda v zájmu růstu zadlužovat či ne. Ministr Rostowski, obviňovaný opozicí, že podcenil dopad krize na vývoj rozpočtu, nyní vyzval členy vlády, aby začali přemýšlet nad dalšími škrty, když v únoru už museli nalézt první úspory. V únoru upravený rozpočet počítal s deficitem 18 miliard zlotých, nyní to bude nejméně o polovinu více.

Daně versus politika 

A v září nastane nové účtování a možná další škrty. "Letos se daně zvyšovat nebudou," ujišťuje Rostowski. Takže třeba policie dostane méně nafty a státní úředníci méně papírů. Ministerstvo financí také navrhuje stáhnout si více peněz z dividend státních podniků, což se ale nelíbí všem členům vlády a některým soukromým spoluvlastníkům.

Ale už příští rok by mohly daně, především DPH na zboží či pohonné hmoty, vzrůst. Zvýšení daní by ovšem mohlo ohrozit šance bezkonkurenčně nejpopulárnějšího politika Donalda Tuska na vítězství v prezidentských volbách, které se mají konat příští rok.

Lze proto očekávat, že zvyšování daní se bude Tuskova vláda bránit, stejně jako dalším nutným reformám státního rozpočtu, třeba důkladné reformě nákladných zemědělských důchodů. První obětí krize v Polsku jsou tak plány na brzké zavedení eura. Zatím.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist