Češi a Slováci měli šanci se už letos probojovat na seznam světového dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu s dalšími památkami - obě země nejprve umístily na list kandidátů své památky, návrh na zápis ale nakonec stáhli. Výbor UNESCO, který od pondělí zasedá ve španělské Seville tak nakonec české a slovenské aspiranty posuzovat nebude.

"V případě neúspěchu by už nemohl být návrh nikdy podán," zdůvodnil krok mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Stažená nominace tak může být podle některých názorů i jistou taktikou. O památce se sice mluví, předkladatelé nominace se ale snaží vyvarovat případného neúspěchu.

Na základě posudku ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) se zároveň čeští a slovenští předkladatelé dohodli, že budou na společné nominaci pokračovat tak, aby byla argumentačně bohatší, 

Jak budou úspěšné ostatní nominace, se ve Španělsku rozhodne nejdříve 27. června. Výbor UNESCO bude v Seville zasedat do 30. června.

Z Česka usilovali o zařazení na prestižní seznam moravské Mikulčice spolu se slovenskými Kopčany. V obou obcích na česko-slovenské hranici se nacházejí významné stavby z dob Velkomoravské říše.

Historický areál na česko-slovenském pomezí měl být na seznam UNESCO zanesen jako moravsko-slovenský archeopark Mikulčice-Kopčany. Mikulčickou část tvoří rozsáhlé slovanské hradiště Valy, které bylo jedním z hlavních center Velké Moravy.

V Kopčanech se z těchto dob dochoval kostel svaté Margity Antiochijské, který je jedním z nejstarších křesťanských chrámů ve střední Evropě.

České skóre: 12 památek na seznamu UNESCO

Slováci by chtěli své pamětihodnosti zapsané v UNESCO rozšířit ještě o Levoču s dílem Mistra Pavla na Spiši. Slovensko má na seznamu zatím sedm zápisů.

Česká republika je o krok před Slovenskem - na seznamu světového dědictví UNESCO má celkem 12 památek nebo měst. V současnosti se na něm nacházejí mimo jiné historická centra Prahy, Českého Krumlova, Telče, Kutné Hory a Holašovic nebo zámecké areály v Kroměříži a Litomyšli.

Poslední na seznamu v roce 2003 přibyla židovská čtvrť a areál benediktinského kláštera s bazilikou svatého Prokopa v Třebíči.

Seznam UNESCO celkem bsahuje 878 kulturních a přírodních památek ze 145 zemí. Výbor v následujícím týdnu mimo jiné posoudí stav 178 zapsaných památek a případně rozhodne o jejich zařazení na seznam světového dědictví v ohrožení, který v současnosti obsahuje 30 položek.

Na seznamu ohrožených památek je v tuto chvíli mimo jiné historická část azérbajdžánské metropole Baku, údolí Labe v okolí města Drážďany nebo středověké památky na území Kosova.

České památky na seznamu UNESCO

Praha

Český Krumlov

Telč

Kutná Hora

Holašovice

Kroměříž

Litomyšl

Vila Tugendhat - Brno

Nejsvětější trojice v Olomouci

 kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Lednicko-valtický areál

židovská čtvrť a areál benediktinského kláštera s bazilikou svatého Prokopa v Třebíči.