Předseda somálského parlamentu v sobotu vyzval sousední země, aby do Somálska urychleně vyslaly své jednotky. Žádost zdůvodnil tím, že vláda je oslabena útoky muslimských radikálů. Somálský vládní kabinet dnes podle agentury Reuters zároveň v zemi vyhlásil výjimečný stav.
"Moc vlády byla povstalci oslabena. Žádáme sousední země, Keňu, Džibuti, Etiopii a Jemen, aby do 24 hodin vyslaly do Somálska své jednotky," prohlásil podle agentury AFP předseda parlamentu Aden Mohamed Nuur při tiskové konferenci v hlavním městě Mogadišu.
Poukázal přitom na to, že v zemi nyní panuje naléhavá situace, která si vyslání zahraničních jednotek vyžaduje.
Jedny z nejkrvavějších bojů mezi vládními silami a islamistickými rebely zuří v posledních dnech v Mogadišu. Od poloviny týdne při nich zahynuly na čtyři desítky lidí.
Ve čtvrtek přišel při sebevražedném atentátu ve městě Beled Weyne o život somálský ministr bezpečnosti Omar Hashi Aden spolu s nejméně 30 dalšími lidmi. V pátek se stal v metropoli další obětí násilí zákonodárce Muhammada Husajna Adduva. O život připravili ozbrojenci tento týden také šéfa policie v Mogadišu.
Somálský ministr bezpečnosti byl zabil při atentátu - čtěte ZDE
Končíme, oznámili somálští piráti. Porazily je místní úřady - čtěte ZDE
Keňa už v pátek oznámila, že nebude nečinně přihlížet a nedovolí, aby se situace v sousedním Somálsku ještě více zhoršila, protože by to destabilizovalo celou oblast. Keňa i další země včetně Spojených států se obávají, že bude-li chaos v Somálsku pokračovat, zakoření tu ještě více skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida, což ohrozí stabilitu sousedních zemí.
Islámští rebelové se v Somálsku snaží svrhnout slabou, Západem podporovanou islamistickou vládu a vytvořit rigorózní islámský stát. V květnu výrazně zintenzivnili své aktivity. Při násilí přišlo od té doby o život nejméně 300 lidí. Podle OSN konflikt vyhnal 122.000 Somálců z domovů.
Somálsko nemá efektivní centrální vládu od roku 1991, kdy kmenoví válečníci svrhli tehdejšího dlouho vládnoucího diktátora Siada Barreho. Anarchie v zemi umožnila mimo jiné nebývalý rozvoj pirátství u somálských břehů, které na jedné z nejrušnějších námořních tepen ohrožuje lodi z celého světa.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist