Izrael v Berlíně posmrtně vyznamenal kapitána německé armády z druhé světové války za záchranu dvou židovských mužů. Jedním z nich byl klavírista Wladyslaw Szpilman, jehož příběh se stal předobrazem oscarového filmu Pianista. Důstojník Wehrmachtu Wilhelm Hosenfeld podle tiskových agentur za svůj čin získal in memoriam titul Spravedlivý mezi národy. Titul uděluje izraelský památník holokaustu Jad Vašem těm, kteří zachránili za války Židy před smrtí. Dostalo ho 22.000 lidí, z nich 460 byli Němci.

Hosenfeld se narodil v roce 1895 v katolické rodině. Do nacistické strany vstoupil v roce 1935. Do armády šel krátce před napadením Polska v roce 1939. Od roku 1940 do roku 1944 působil ve Varšavě, kde měl na starosti kulturu a sport.

V roce 1942 pomohl Leonu Warmovi, který uprchl z transportu do koncentračního tábora Treblinka. Obstaral mu falešné dokumenty a zajistil práci na stadionu. O dva roky později pak zachránil Szpilmana, o něm režisér Roman Polanski v roce 2002 natočil film Pianista. Před koncem války Hosenfelda zajala Rudá armáda. Skončil v sovětském táboře, kde v roce 1952 zemřel.


Ceremoniálu v berlínském židovském muzeu se zúčastnili i synové zachránce a zachráněného klavíristy. Szpilman se v roce 1998 obrátil na Jad Vašem a o Hosenfeldovi ho informoval. Když pianista v roce 2000 zemřel, dál o ocenění německého důstojníka usiloval jeho syn. Komise několik let ověřovala, zda se Hosenfeld osobně nepodílel ve Varšavě na válečných krutostech.

Hosenfelda posmrtně za jeho lidskost a hrdinství vyznamenal před dvěma lety také polský prezident Lech Kaczyński. Důstojníkovy válečné deníky, v nichž mimo jiné popsal své rozčarování z nacistů, vyšly knižně před pěti lety.