Během summitu velmocí v ruském Jekatěringurgu se sešli také indický premiér Manmóhan Singh s pákistánským prezidentem Ásifem Alím Zardárím. Jde o první schůzku nejvyšších představitelů obou zemí od listopadových teroristických útoků v indické Mumbaji, které byly částečně připraveny právě na pákistánském území a vyžádaly si přes 170 lidských životů.

Indie přerušila rozhovory se sousední zemí právě po bombajských atentátech. Ještě před schůzkou indický premiér vyzval k regionální spolupráci proti terorismu a jiným bezpečnostním hrozbám.

"Jsem velmi rád, že se setkáváme, ale jsem pověřen vám říci, že území Pákistánu nesmí být využíváno k terorismu," prohlásil Singh na začátku schůzky se Zardárím. Představitelé obou zemí se sešli na okraj summitů Šanghajské organizace pro spolupráci a skupiny BRIC.

Jekatěrinburg se kvůli summitu změnil na "Potěmkinovu vesnici" - čtěte ZDE

Mumbaj neví, kam s těly teroristů. Muslimský hřbitov je odmítl - čtěte ZDE 

"Spektrum terorismu, extremistických ideologií a nezákonný obchod s drogami sužuje náš region. Teroristické zločiny jsou v podstatě mezinárodní," uvádí se v textu Singhova projevu pro summit. "Je naprosto nezbytné, abychom doopravdy spolupracovali jeden s každým i na globální úrovni, abychom rozhodně porazili mezinárodní terorismus."

Dillí trvá na tom, že Pákistán musí rozhodně postupovat proti militantní skupině Laškáre tajjaba, která je považována za odpovědnou za zmíněné atentáty. Několik jejích členů bylo sice zatčeno, avšak Islámábád prý potřebuje z Indie pro další postup více důkazního materiálu.

Summity Šanghajské organizace pro spolupráci (sdružující Rusko, Čínu a čtyři středoasijské státy) a skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), konané v Jekatěrinburgu na Urale, se zaměřují na řešení ekonomické krize. Pákistán a Indie mají v Šanghajské organizaci pro spolupráci status pozorovatele.