Druhé české volby do Evropského parlamentu skončily. Voliči v nich vybrali 22 europoslanců. Jejich složení ale bude známo až v noci na pondělí, kdy se výsledky voleb začnou počítat.

Hodinu před uzavřením volebních místností se zdálo, že Češi o volby do Evropského parlamentu nejeví větší zájem. Volební účast se liší obvod od obvodu, podle předběžných neoficiálních odhadů odvolila zhruba čtvrtina voličů.

Nízký volební zájem obvykle nahrává stranám se silným voličským zázemím. Tomu nasvědčovaly i poslední předvolební průzkumy, podle nichž si měli voliči vybrat jenkandidáty čtyř největších z dvaatřiceti stran - ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.

Průzkumy společností STEM a SC&C pro Českou televizi předpovídaly vítězství ODS se ziskem kolem 30 procent hlasů, ČSSD by dostala kolem 25 procent hlasů. Komunisté se pohybovali kolem 13 procent, lidovci nad šesti procenty. 

Ostatní seskupení v těchto průzkumech nepřekročila pětiprocentní hranici, která je dělila od vstupu do Evropského parlamentu. Například Strana zelených se jen ve dvou průzkumech dostala těsně nad tento limit.

 

 

 

Pokud se zmíněné modely naplní, své zastoupení v europarlamentu ztratí jak strana SNK ED, tak hnutí Nezávislí. Své mandáty by neobhájili ani jejich europoslanci Jana Hybášková, Jana Bobošíková a Vladimír Železný, kteří kandidovali za svá nová seskupení - Evropskou demokratickou stranu, koalici Suverenita a Libertas.cz.

Uvedená seskupení se nicméně podle volebních modelů spolu s dalšími čtyřmi pohybovala minimálně nad jednoprocentní hranicí, která by jim zaručovala alespoň příspěvek ve výši 30 korun za každý odevzdaný hlas.

Na skutečné výsledky si Češi budou muset počkat až do noci z neděle na pondělí. Evropské poslance si totiž většina ostatních zemí unie bude volit v poslední den týdne. Sčítat se tak začne v Česku v neděli ve 22:00.  V řadě zemí sčítání začíná už dříve, extrémním případem jsou Nizozemci, kteří výsledky publikovali již ve čtvrtek pozdě večer. Evropské komisi se sice takový postup nelíbí, ovšem podle Nizozemců jde o průběžné výsledky, nikoli oficiální.

Evropská legislativa upravuje jen publikování oficiálních výsledků. Ty mohou být zveřejněny pouze ve chvíli, kdy byly uzavřeny volební místnosti ve všech členských státech Evropské unie. Samotné sčítání je upraveno volebními zákony jednotlivých států.

Český zákon o eurovolbách volebním komisařům přikazuje po ukončení hlasování zapečetit volební schránku a opustit volební místnost až do okamžiku, kdy se uzavře poslední volební místnost na území EU.

Hájit národní zájmy

Podle průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi z konce května je podle českých občanů hlavním faktorem při volebním rozhodování schopnost bránit v Evropě české národní zájmy proti tlaku Evropské unie.

Obranu národních zájmů označilo za velmi či spíše důležitou pro své rozhodování 64 procent respondentů.

Takový názor byl podle zjištění SC&C společný všem odpovídajícím, bez ohledu na jejich stranické sympatie. Podobně univerzální byla odpověď, že významný vliv na rozhodování při dnes skončených eurovolbách má řešení dopadů ekonomické krize, které prohlásilo za velmi či spíše významné 60 procent lidí.

Nejpřesvědčivější a nejnápaditější kampaň měli podle jiného z průzkumů SC&C pro Českou televizi sociální demokraté, pouze u lidí starších 60 let zvítězila kampaň KSČM. Za nejpřesvědčivější považovalo kampaň ČSSD 23 procent dotázaných, za nejnápaditější 21 procent. Hned za ní se umístila ODS, její kampaň byla nejpřesvědčivější pro 19 procent respondentů, nejnápaditější pro 14 procent lidí.

Ostatní strany se v těchto žebříčcích pohybovaly pod šesti procenty, až dvě pětiny dotázaných ale pod SC&C žádnou kampaň neznalo nebo nechtělo nijak hodnotit. 

"Většina stran hrála domácí kartu"

Hlavní političtí rivalové, Mirek Topolánek (ODS) a Jiří Paroubek (ČSSD) odevzdali hlasy už v pátek, druhý den je z nejvyšších politických představitelů následovali jen prezident Václav Klaus a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

Klaus odevzdal svůj hlas ve volební místnosti v pražských Kobylisích. Novinářům neřekl, koho podpořil, ale znovu zopakoval, že nynější volby pomůžou odpovědět na otázku další podoby evropského uspořádání.

"Volby to v každém případě jsou. Jde o to, jaký význam má instituce, do které se provádějí," prohlásil Klaus před volební místností. Přál by si prý, aby páteční a dnešní volby skladbou zvolených poslanců přispěly k tomu, že příští volby do Evropského parlamentu "budou smysluplnější a budou mít větší význam, než je tomu teď".

Své rozhodování, kterou ze 33 možných kandidátek, zvolit označil prezident za těžké a prozradil, že nevyužil možnosti preferenčních hlasů.

"Smutná je jedna jediná věc. V těch volbách většina politických stran hrála domácí politickou kartu, zatímco jsou to volby o něčem úplně jiném. Já jsem viděl jen malinko stran, které se snažily diskutovat o tom, jak má vypadat budoucí evropské uspořádání," řekl prezident k ostré předvolební kampani.

Článek pokračuje pod fotogalerií

Ukradené vlajky

Druhý den voleb nebyly zaznamenány žádné větší incidenty. Největším problémem byla nefunkční telefonní spojení ve většině volebních okrsků v Karviné.

Drobný incident policie zaznamenala v Zahrádkách na Jindřichohradecku, kde se v noci na dnešek neznámý zloděj vloupal do obecního úřadu, kde je i volební místnost. Podle jihočeské policejní mluvčí Jany Kameníkové se dostal jen do kanceláře úřadu, a tak volby nijak nenarušil.

Ztratilo se několik vlajek - ve Strakonicích ukradli ze stožárů před budovou technických služeb, kde je volební místnost, českou a evropskou vlajku. Vlajka Evropské unie přes noc zmizela i z jedné volební místnosti v Benešově a ze dvou na Mladoboleslavsku.