Brazilské námořnictvo z Atlantiku vytáhlo další tři těla pasažérů letadla Air France, které se s 216 cestujícími a 12 členy posádky zřítilo v pondělí při cestě z Brazílie do Francie. Další těla pak objevilo brazilské letectvo a nyní lodě směřují do oblasti, aby je také vytáhly. Informoval o tom mluvčí brazilského letectva. Již v sobotu se podařilo najít těla dvou pasažérů a část trosek letadla.
Těla brazilské letectvo objevilo ve vzdálenosti asi 1200 kilometrů severovýchodně od pobřeží Brazílie. Zatím není zřejmé, zda se jedná o muže či ženy. O stavu, v jaké se těla nacházejí, nechtějí kvůli pozůstalým úřady nic sdělovat.
Brazilští a francouzští pátrači obnovili ráno místního času (odpoledne SELČ) pátrání v oblasti, kde se v sobotu podařilo nalézt těla dvou pasažérů a trosky z letadla. Vědci upozorňují, že k nalezení dalších obětí není moc času, protože plyny, které těla vynesou z hlubin, na hladině rychle vyprchají a těla se znovu ponoří do hlubin, tentokrát definitivně. Ani trosky nevydrží plout na hladině trvale.
Rychlá výměna přístrojů v letadlech
Podle BBC také Air France prohlásila, že urychluje výměnů měřičů rychlosti na letadlech Airbus. Francouzská společnost uvedla, že si problémů vyplývajících z námrazy na monitorovacích zařízeních všimla minulý rok a začala je měnit v dubnu. Podle některých spekulací chybná data starých typů senzorů mohla být příčinou pondělní katastrofy.
Mezi objevenými pozůstatky letadla byla například sedačka s identifikačním číslem 237011038331-0, kyslíkové masky, batoh nebo kufr s palubním lístkem. Společnost Air France již potvrdila, že sériové číslo sedačky i číslo palubního lístku odpovídají letu číslo 447.
Brazilští záchranáři již ve čtvrtek z moře vytáhli trosky, o kterých se domnívali, že jsou z Airbusu francouzské společnosti. Později se však ukázalo, že z letadla nepocházely. V oblasti zatím pátrá několik lodí brazilského námořnictva a brzy má připlout i francouzská loď se dvěma speciálními miniponorkami, které jsou schopné dosáhnout hloubky až 6000 metrů.
Autopilot nebyl zapnut
Francouzští vyšetřovatelé v sobotu také oznámili další podrobnosti ohledně tragédie letadla. Těsně před havárií podle nich nebyl v provozu autopilot. Zatím není zřejmé, zda jej vypnuli piloti, nebo zda přestal pracovat, protože byl zmaten z protichůdných údajů měřičů rychlosti. Přístroje letounu před zřícením automaticky poslaly 24 hlášení o anomáliích.
"Z těchto zpráv jsme vyčetli, že zařízení pro automatickou pilotáž (autopilot) nebylo v provozu," řekl podle agentury AP Paul-Louis Arslanian, šéf francouzského vyšetřovacího úřadu BEA.
V časovém rozpětí čtyř minut před havárií, tedy od 4:10 do 4:14 SELČ, vyslaly přístroje letadla automaticky 24 hlášení typu ACARS (o nesrovnalostech, závadách nebo vysazení některého ze systémů). Poslední hlášení o pozici letadla bylo odesláno ve 4:10 SELČ, tedy zhruba čtyři minuty před tím, než stroj o sobě definitivně přestal dát vědět.
Také výrobce letadel Airbus došel k závěru, že přístroje inkriminovaného letounu podávaly nesouvislé údaje z různých měřičů a zápasily s mohutnou bouří.
Francouzská ponorka míří na místo
Pátrání po vraku letadla a jeho černých skřínkách zatím pokračuje. Spojené státy zapůjčily pátračům přístroje na zachycení akustických signálů černých skřínek.
Pád letadla: Vyšetřování začíná od nuly, do oblasti míří jaderná ponorka - čtěte ZDE
Trosky vylovené z moře nepatří zřícenému letadlu Air France - čtěte ZDE
Zmizelý letoun Air France se rozpadl na kusy zřejmě už za letu - čtěte ZDE
Přístroje jsou nyní přepravovány na místo neštěstí a budou umístěny na dvou lodích, které začnou v oblasti pátrat. Francie kromě toho vyslala do oblasti neštěstí svou atomovou ponorku Emeraude, jejíž sonary jsou rovněž schopny zachytit signály daného typu.
Ponorka má činnost zahájit začátkem příštího týdne. Navíc v oblasti je francouzské výzkumné plavidlo se dvěma miniponorkami schopnými dosáhnout hloubky až 6000 metrů. Dno Atlantiku je v předpokládaném místě neštěstí asi 3000 metrů hluboko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist