Hlásí, že by Evropský parlament měl být zrušen, že Bulharsko a  Rumunsko mají být vyloučeny z EU, a také točí protiislámské filmy. Teď se Geert Wilders stane europoslancem.

Nizozemská protiimigrantská Strana pro svobodu (PVV) tohoto kontroverzního politika získala ve volbách do europarlamentu podle posledních předběžnách výsledků 16,9 procent hlasů. Sečteny už byly všechny volební okrsky.

WIldersova strana tak získá tak nejméně čtyři křesla z celkových 25, které má Nizozemsko přidělené. V rámci země přitom obsadila druhé místo za křesťanskodemokratickou CDA současného premiéra Jana Petera Balkenendeho, která podle zpřesněného odhadu získala 19,6 procenta odevzdaných hlasů. Koaliční Strana práce (PvdA) získala 13,9 procenta hlasů a patří jí třetí místo.

"Moji voliči říkají, že je tam (v PVV) nejméně jeden člověk, který říká to, co si myslí miliony lidí. A to je přesně to, co dělám já," řekl agentuře AFP Wilders.

Vysoká účast překvapila

Pro Brusel je to nepříjemnost. "Jednou z příčin může být ekonomická krize, během níž takovéto strany dostávají větší podporu," soudí politolog Petr Just, který komentoval výsledky z Nizozemska v České televizi. 

Proti předpokladům k volebním urnám přišel v Nizozemsku poměrně vysoký počet voličů, zhruba 41 procent. To je podobné číslo jako při posledních volbách do EP v roce 2004.

Takto velký úspěch Wilderse je nicméně překvapením, přestože se čekalo, že strana posílí. Ve volbách před pěti lety PVV získala jen zhruba tři procenta hlasů. Pětačtyřicetiletý poslanec nizozemského parlamentu je přitom za hranicemi Nizozemska známý především svým kontroverzním filmem o koránu Fitna (Rozvrat), kvůli němuž má v současnosti problémy.

Před nedávnem jej totiž začala stíhat policie kvůli údajnému podněcování k násilí a k diskriminaci. Snímek, jehož pokračování Wilders chystá na příští rok, navíc po svém zveřejnění vyvolal sérii demonstrací v muslimském světě.

Nizozemci zveřejňují předběžné výsledky hlasování, přestože unijní právo říká, že výsledky se mohou zveřejnit až po uzavření volebních místností ve všech členských státech EU, tedy v neděli ve 22:00, Nizozemsko nechce čekat. Nizozemci mimochodem stejně učinili i při posledních volbách před pěti lety.

Porážka socialistů?

Výsledky voleb v Nizozemsku napovídají, že by současné volby do Evropského parlamentu mohly znamenat porážku socialistických stran v Evropské unii a naplnit tak prognózy některých agentur, že nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu bude i nadále středopravá lidovecká frakce.

"Nedomnívám se, že by Wildersův výsledek automaticky předznamenával velké posílení extrémistů, i když i třeba v Rakousku mohou podobné strany uspět. Spíš to vypadá, že tradiční konzervativní, socialistické a liberální strany budou mít europarlament opět pod kontrolou," soudí Adam Černý, komentátor HN.  

Volby do Evropského parlamentu v Česku začínají v pátek a skončí v sobotu. Ve čtvrtek se kromě Nizozemska konaly ještě ve Velké Británii.

Související