Původně to vypadalo, že brazilští záchranáři ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SELČ) vytáhli pomocí vrtulníku z Atlantiku první trosky zříceného letadla francouzské společnosti Air France.
Jenže po podrobném prozkoumání zbytků palet a dalších částí se ukázalo, že předměty nepatří k letu Air France, který skončil tragicky na dně oceánu.
Generál Ramon Borges Cardoso, velitel pátrací akce, popřel dřívější zprávy o tom, že trosky jsou z Airbusu A330. Dřevěnou nákladní paletu, o které se všichni na místě domnívali, že pochází z letadla francouzské společnosti, airbus na palubě neměl.
Podle Cardosa je ale pravděpodobné, že pohonné látky objevené na hladině moře pocházely z letadla, protože lodě takový typ paliva nepoužívají. Pátrání po částech letadla a tělech pasažérů prý bude pokračovat, ale dost možná ho ztíží špatné počasí.
Oblast vzdálenou asi 1100 kilometrů severovýchodně od brazilských břehů zatím prohledávají lodě brazilského námořnictva. Tři další by spolu s francouzskou lodí vybavenou malými ponorkami měly dorazit během několika příštích dní.
Odmítnuté spekulace
Francouzští vyšetřovatelé odmítli jako předčasné a možná zavádějící některé spekulace o příčinách neštěstí, které se objevily v různých médiích.
Reagovali tak zejména na čtvrteční článek francouzského deníku Le Monde, podle nějž letoun možná do nepříznivého počasí vletěl "nesprávnou rychlostí". List se odvolává na nedávno upřesněné pokyny od výrobce Airbusu A330, podle nichž se piloti mají vyvarovat snahy snížit před oblastí bouřek rychlost, ale raději "udržovat výkon motorů na vysokém stupni". Vyšetřovatelé to odmítají a upozorňují, že je nejprve třeba shromáždit co nejvíce faktů a teprve poté dělat závěry.
Také německý letecký odborník Heinrich Großbongardt podle agentury DPA vyjádřil pochybnosti, že by v rychlosti stroje mohla být příčina neštěstí. Vyšetřovatelé stále zcela nevyloučili ani možnost výbuchu na palubě, i když zároveň přiznávají, že žádné jednoznačné důkazy pro tuto tezi zatím nemají.
Airbus vyslal sérii zpráv, jednu horší než druhou, pak utichl nadobro - čtěte ZDE
Zmizelý letoun Air France se rozpadl na kusy zřejmě už za letu - čtěte ZDE
Možnost exploze sice teoreticky podporuje skutečnost, že trosky jsou rozsety na značně velkém prostoru, důvod rozptylu ale může být i jiný.
V Riu de Janeiro, odkud spoj s 228 lidmi na palubě v noci na pondělí startoval do Paříže, se ve čtvrtek konala ekumenická bohoslužba za oběti, které se účastnili spolu s pozůstalými také ministři zahraničí Francie Bernard Kouchner a Brazílie Celso Amori. Bohoslužba se konala v kostele Candelaria, staré katedrále v historickém centru města a podíleli na ní duchovní šesti křesťanských církví, židovství a islámu, k nimž příslušely oběti.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist