Brazilské letectvo oznámilo, že zřejmě objevilo první trosky Airbusu, který se v pondělí ráno zřítil do Atlantiku. Zhruba 650 kilometrů severovýchodně od brazilského pobřeží byly podle brazilských médií nalezeny kovové úlomky i pozůstatky sedadel letounu AF 447.

Zhruba o šedesát kilometrů dál pak jiné letadlo údajně spatřilo v oceánu jiný materiál a podle mluvčího mluvčího letectva tu byla objevena také záchranná vesta s bójkou.

"Druhý objekt jsme nalezli východně od místa, kde se letadlo nacházelo v době posledních informací," uvedl mluvčí Jorge Amaral.  

To vede vyšetřovatele ke spekulacím, že se pilot pokusil se strojem otočit. "Nabízí se varianta, že se letadlo snažilo vrátit k ostrovu Fernando de Noronha, ale zatím jde jen o hypotézu," dodal. 

Sbírání důkazů 

Zatím se nepotvrdilo, zda-li jde skutečně o úlomky letadla. Podle některých informací objevilo v oceánu trosky francouzské námořnictvo, a sice v místech, kde před tím pilost brazilské společnosti TAM údajně viděl na hladině oranžové skvrny. 

Podle mluvčího byly na hladině zaznamenány i zbytky leteckého benzinu a oleje. "Hledáme dál, vzhledem k velikosti letounu typu A 330 jsme našli opravdu jen zlomky," informoval Amaral. 

Jak dodal, nyní je potřeba najít další kusy, které napomohou identifikaci a potvrdí, že jde skutečně o havarovaný stroj.  "Potřebujeme kus, kde bude například sériové číslo, které vyloučí, nebo potvrdí, že jde o francouzský stroj" uvedl Amaral podle BBC.

Pátralo se i v noci 

Pátrání po ztraceném stroji už trvá více než den. Brazilské letectvo pokračovalo v pátrání i v nočních hodinách. Do pátrání vyslalo šest strojů včetně dvou vrtulníků. Do oblasti zamířilo i několik plavidel. Brazilské pátrací lodě dorazí podle agentury AP nejdříve ve středu.

Oblast pátrání je rozlehlá a pátrání ztěžuje také skutečnost, že v místě je Atlantský oceán hluboký téměř 4600 metrů.

Úřady vyzvaly všechna obchodní plavidla v oblasti předpokládané havárie, asi 1200 kilometrů severovýchodně od přístavního města Natal v severovýchodním cípu Brazílie, aby při pátrání pomohla. Francie požádala o pomoc Spojené státy, které měly do pátrání zapojit satelitní systémy.


Související