Spojené státy a Kuba se shodly na obnovení přímých jednání o migraci, která se naposledy konala v roce 2003 a které přerušil bývalý americký prezident Goerge Bush. Termín a místo jednání zatím nebyly stanoveny. V neděli to oznámily agentury Reuters a AP.

Kuba v sobotu přijala nedávnou nabídku Spojených států, aby obě země znovu zasedly za jednací stůl. Jednání se mají týkat také společného boje proti terorismu, pašování drog a přímé poštovní služby mezi těmito státy, která nefunguje již několik desetiletí.

Dohoda o migraci z roku 1995 se snažila zamezit migraci z Kuby do USA. Od jejího uzavření Spojené státy navracejí uprchlíky, které zachytí na moři, zpátky na Kubu. Washington také souhlasil s tím, že ročně bude udělovat víza 20.000 Kubáncům, aby podpořil legální migraci. Bushova administrativa jednání v lednu 2004 přerušila kvůli tomu, že se Kuba odmítala bavit o takových klíčových záležitostech jako bylo vydávání povolení vycestovat všem Kubáncům, kteří získali americké vízum.

Prezident Obama již podnikl řadu kroků ke zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a komunistickým ostrovem. Zrušil omezení, která kubánsko-americkým rodinám komplikovala cesty a zasílání peněz na Kubu. Zároveň ale zdůraznil, že kubánský režim musí pokročit ve věci demokratických reforem, pokud má americká vláda vůči Kubě podniknout další vstřícné kroky nebo zmírnit skoro půl století trvající obchodní embargo.