Americký prezident Barack Obama v pátek oznámil zřízení zvláštního úřadu při Bílém domě. Na starosti bude mít takzvanou digitální bezpečnost a ochranu amerického počítačového prostoru před útoky domácích i zahraničních hackerů, počítačových pirátů i počítačové špionáže.

Šéfa nového úřadu Obama jmenuje později.

"Cyberprostor je reálný a reálná jsou také rizika s ním spojená," prohlásil Obama. Řekl, že jeho vláda nemá v úmyslu diktovat nějaké počítačové bezpečnostní standardy soukromému sektoru, ale samotný průmysl nejvyspělejších technologií naléhal, aby v Bílém domě byl expert na kybernetickou bezpečnost s přímým přístupem k prezidentovi.

"Nyní náš virtuální svět ohrožují viry. A to jsme teprve začali využívat příští generaci technologií, které přemění naše životy takovým způsobem, jaký si dokonce dnes ani neumíme představit," zdůraznil Obama.

Spojeným státům se podle Obamy dlouhou dobu nedařilo odpovídajícím způsobem chránit bezpečnost počítačových sítí. Proto se také prý rozhodl jmenovat nového "cybercara", aby měl celoamerickou počítačovou bezpečnost na starosti.

Oponenti kritizují nedostatek pravomocí

Nový představitel bude přímo komunikovat s prezidentem a předkládat své zprávy jak Radě národní bezpečnosti, tak i Národní hospodářské radě. "Pro Ameriku je to transformační moment," prohlásil Obama. Kritici přesto upozorňují, že úřad nebude mít dostatečné rozpočtové a politické pravomoci.

Americký prezident také vyzval k zahájení rozsáhlé vzdělávací kampaně, jejímž cílem bude upozornit veřejnost na nebezpečí, která na ně mohou číhat ve virtuálním světě, ale také zajistit, aby veřejnost vůbec dokázala registrovat technologický pokrok.

V rámci boje proti počítačové kriminalitě chce také americké ministerstvo obrany vytvořit nové velitelství, které bude mít výlučně na starost bezpečnost počítačového prostředí a boj proti počítačovým pirátům a teroristům. O tom ale, jak už bylo dříve oznámeno, dnes Obama nehovořil.

Spojené státy si uvědomují, že internetoví piráti a jejich počítačové sítě jsou stále větší hrozbou. Podle odborníků se některé země, jako například Čína, pokoušejí také o počítačovou špionáž.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist