Po několikaletých právních tahanicích vydaly Spojené státy do Itálie mocného mafiánského bosse klanu Gambinů, který byl v 80. letech v megaprocesu v sicilském Palermu v nepřítomnosti odsouzen k trestu 14 let vězení. Rosario Gambino v sobotu vstoupil za doprovodu čtyř italských policistů na římském letišti po čtyřech desetiletích znovu na italskou půdu.

Stalo se tak přesně v den 17. výročí vraždy proslulého "lovce mafiánů", vyšetřovacího soudce Giovanniho Falconeho, který před 29 lety vydal na Gambina první zatykač.

Gambino, který stál v čele jedné z pěti hlavních mafiánských rodin v New Yorku, žil v USA od roku 1968. V roce 1984 byl odsouzen za obchod s drogami na 22 let vězení. Po odpykání trestu v roce 2006 byl na základě italské žádosti o vydání držen v imigračním středisku.

Američtí soudci odmítali jeho extradici do Itálie s poukazem na zvláštní vězeňský režim, jemuž by mohl být ve vlasti vystaven a který označovali za "mučení". Gambinův obhájce se v poslední době snažil zabránit vydání svého mandanta i s poukazem na jeho nalomené zdraví.

Soudce Falcone kdysi označil Rosaria Gambina za hlavní osobu ve známém případu Pizza Connection, italské drogové sítě v USA, přes niž mafiánské klany dlouhá léta pašovaly narkotika ze Sicílie do Ameriky.

Manifestace v Palermu 

Italští vyšetřovatelé si podle agentury APA od Gambina nyní slibují informace, jak se tehdy praly peníze z prodeje drog a jakými cestami se dostávaly zpátky do Itálie. O to se policie podle italských médií aktuálně zajímá i proto, že loni v únoru byli při raziích v Itálii a v USA pozatýkání přední členové klanu Gambinů, jejichž machinace dosud z valné části zůstávají zahaleny temnotou.

Gambinův návrat do Itálie připadl právě na den 17. výročí zavraždění italského vyšetřujícího soudce Falconeho, který by minulé pondělí oslavil 70. narozeniny. Sám rodák ze sicilského Palerma, považovaného za neoficiální sídlo zločinecké mafie, byl Falcone snad nejzarputilejším bojovníkem proti této organizaci a hlavní osobností justičního týmu, který se od 80. let věnoval jejímu potírání.

Především jeho zásluhou se uskutečnil první obří proces, ve kterém bylo v prosinci 1987 odsouzeno 338 příslušníků mafie. O rok později pak následovaly další dva megaprocesy, každý s osmi desítkami obžalovaných.

Falcone si svým odhodláním a neústupností, s jakou mafii pronásledoval, vysloužil nenávist její nejaktivnější odnože, sicilské Cosa Nostry. Nekompromisní boj s mafií se mu nakonec stal osudným - 23. května 1992 zahynul při výbuchu dálkově odpálené, mimořádně silné nálože na dálnici nedaleko Palerma spolu se svou manželkou a třemi muži policejní ochranky.

Tisíce lidí v sobotu přišly v Palermu vzdát Falconemu poctu na velké manifestaci před justičním palácem, v němž Falcone vedl procesy proti mafiánům. Přítomen byl i italský prezident Giorgio Napolitano, řada čelných politiků a příslušníci Falconeho rodiny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist