Dánský parlament v úterý velkou většinou hlasů přijal zákon, který rozšiřuje autonomii Grónska, jež je integrální součást Dánského království se samosprávou ve vnitřních záležitostech. S odvoláním na parlamentní zdroje to oznámila agentura AFP. Všechny strany s výjimkou krajně pravicové lidové strany souhlasily s větší autonomií pro Grónsko, kterou si ostrované odhlasovali v referendu loni v listopadu a která jim otevírá cestu k nezávislosti.

V referendu přes 75 procent grónských Inuitů (Eskymáků), obyvatel této strategicky významné země, která byla skoro 300 let pod nadvládou Dánska, hlasovalo pro rozšířenou autonomii.

"Tento den, který jsme čekali, přišel. Dnešek je historicky důležitý den, který nebude nikdy zapomenut," uvedl v komuniké předseda grónské vlády Hans Enoksen. "Snaha mnohých let přinesla ovoce, od nynějška jsme uznáni jako lid, budeme mít právo využívat naše přírodní zdroje a náš jazyk se stává oficiálním jazykem," dodal.

Právo kontrolovat vlastní nerostné zdroje

Režim vyjednaný s Dánskem kromě práva na sebeurčení a uznání jako lidu poskytuje grónským Eskymákům právo kontrolovat své vlastní nerostné zdroje, zásoby ropy, zemního plynu, zlata, diamantů, uranu, zinku i olova.

Nový status Grónska vstoupí v platnost 21. června letošního roku v den státního svátku, který se bude slavit v přítomnosti dánské královny Margerethe II. a dánského ministerského předsedy Larse Rasmussena.

Grónsko má 57.000 obyvatel, z nichž je asi 50.000 Eskymáků. Od Dánska dostává ročně subvence přes 400 milionů eur, což je asi polovina jeho rozpočtu. Ostrov zatím žije skoro výlučně z rybolovu. Na svém území Grónsko v Thule hostí americký radar, který by měl být jedním z opěrných bodů eventuálního amerického protiraketového štítu.

Související