Bývalý americký prezident Bill Clinton se stal zvláštním vyslancem OSN pro Haiti. Jeho jmenování do této funkce oznámil na úterní tiskové konferenci v Ženevě generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Clintonovým úkolem bude pomoci, aby se tento latinskoamerický stát vzpamatoval ze série nedávných ničivých hurikánů a z dlouhodobé nestability, řekl Pan Ki-mun.
 
Tropické bouře na Haiti si loni vyžádaly téměř 800 obětí a způsobily škody za miliardu dolarů.

Clinton dlouhodobě vyvíjí úsilí ve prospěch Haiti a v březnu zemi navštívil společně s generálním tajemníkem OSN. Následující měsíc se pak zúčastnil dárcovské konference, na níž se podařilo shromáždit na rekonstrukci bouřemi poničených území více než 300 milionů dolarů.

Mohl by přilákat investory

"Je pro mne ctí přijmout nabídku generálního tajemníka (OSN) stát se zvláštním vyslancem pro Haiti," uvedl někdejší americký prezident ve svém prohlášení zveřejněném v deníku Miami Herald, který jako první zprávu o chystaném jmenování Clintona přinesl.

Jmenování Clintona do funkce by rovněž mohlo přilákat do této nejchudší země západní polokoule investory a přispět k její stabilizaci po desítkách let politických a společenských nepokojů a násilí.
 
Jak uvedla agentura AP, Clinton je na Haiti stále respektovaným politikem vzhledem k tomu, že v roce 1994 pomohl americkou vojenskou intervencí k pádu diktátorského režimu a k návratu zvoleného prezidenta Jeana-Bertranda Aristida, zbaveného moci při převratu.

Aristide byl svržen znovu ozbrojeným povstáním v roce 2004, po němž zavládl v zemi chaos a anarchie. OSN proto v témže roce rozmístila na Haiti své mírové vojáky, jichž zde v současnosti působí 9000 a podílejí se i na výcviku místní policie, jež by podle plánu měla v budoucnu převzít kontrolu nad bezpečností v zemi.