Na největší americké základně v Iráku bylo zastřeleno pět příslušníků koaličních jednotek. Informovala o tom v pondělí americká armáda, která neupřesnila státní příslušnost mrtvých. Pentagon posléze informoval, že střílel americký voják a podle amerického listu New York Times byli i oběťmi američtí vojáci. K incidentu došlo hodinu po poledni SELČ na základně Camp Liberty u bagdádského letiště.

Agentura AP v té souvislosti uvedla, že je to pro americkou armádu nejtragičtější útok od 10. dubna, kdy sebevražedný atentátník zabil v severoiráckém Mosulu pět Američanů.

Jak informovala BBC, před devíti dny také zastřelil muž v irácké uniformě poblíž tohoto města dva americké vojáky a sám byl při přestřelce zabit.

Otazník nad aktuální situací 

K poslednímu incidentu došlo v době, kdy se blíží stažení některých vojáků z oblasti. Podle americko-irácké bezpečnostní smlouvy stáhne armáda USA své vojáky z iráckých měst do konce června.

Termín má být dodržen i přes to, že v posledních týdnech přibývá útoků, zejména v Bagdádu. Analytici se nicméně nadále shodují na tom, že násilí v Iráku se za poslední dva roky významně zredukovalo.  

Američané mají z Iráku odejít nejpozději do konce roku 2011. Už odchod vojáků z městských základen je považován za psychologicky významný krok, protože Iráčané tím po šesti letech od invaze získají kontrolu nad svými městskými aglomeracemi.

V Iráku od invaze z roku 2003 padlo přes 4200 Američanů, počet iráckých obětí činí podle odhadů víc než 90.000.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist